از ماکت زنان هم می ترسید؟

به گزارش وبلاگ گفتگو، پرسپولیس، صدرنشین این روز های لیگ برتر ایران در شرایطی مهیا می گردد امشب در ادامه رقابت های داخلی به مصاف ماشین سازی در تبریز برود که همچنان مسائل اقتصادی و مدیریتی آن را آزار می دهد؛ اختلاف با کارگزار و گلایه های تازه یحیی گل محمدی هم به این حواشی دامن زده تا تیمی که در آستانه چهارمین قهرمانی پی درپی خود در فوتبال ایران است، دست کم بیرون از مستطیل سبز، تفاوتی با دیگر تیم های بحران زده لیگ نداشته باشد.

از ماکت زنان هم می ترسید؟

به غیر از موضوعاتی که مربوط به مسائل اقتصادی و مدیریتی است، اقدام اخیر مسئولان این باشگاه در ملاقات خانگی شان برابر شاهین بوشهر هم همچنان بحث برانگیز است. ماجرا مربوط به بازی های هفته بیست وسوم است که شنبه همین هفته برگزار گردید و پرسپولیس در استادیوم آزادی از تیم شاهین بوشهر میزبانی کرد. این باشگاه در روز هایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا، تماشاگرانش را روی سکو از دست داده، در اقدامی جذاب با ماکت طرفداران یا همان کارتن پلاست هایی که تصویر طرفداران این باشگاه رویش چسبانده شده بود، بخش هایی از سکوی استادیوم آزادی را مزین کرد؛ اقدامی که اگرچه برای اولین بار در ایران یک باشگاه انجام می داد؛ ولی طرحی تقلیدی از باشگاه بوروسیا مونشن گلادباخ آلمان بود.

البته فقط ایده، از آن باشگاه آلمانی کپی برداری شده بود و در عمل و اجرا، اتفاقی رخ داد که بخش زیادی از طرفداران فوتبال را ناراحت کرد: موضوع از این قرار بود که باشگاه پرسپولیس فقط تصویر طرفداران مرد را برای انتشار انتخاب نموده بود و به زنان و دخترانی که می خواستند به نوعی طرفداری شان از این باشگاه را ثابت نمایند، حتی اجازه نداد تا در این طرح جایی داشته باشند.

یک آگهی کاملا مردانه!

پیش از اینکه پرسپولیس برای اولین بار بعد از کرونا در استادیوم آزادی میزبان یکی از رقابت های لیگ گردد، آگهی ای در شبکه های مجازی دست به دست شد مبنی بر اینکه طرفدارانی که می خواهند عکس چهره شان روی ماکت طرفداری این باشگاه در ملاقات برابر شاهین چسبانده و در استادیوم نصب گردد، اقدام نمایند؛ البته منظور از طرفداران، فقط مردان بودند؛ چون برای ثبت نام در این طرح گزینه ای برای زنان نبود که بخواهند دست کم به صورت مجازی روی سکو های استادیوم بنشینند.

این اقدام از همان ساعت های اولیه با اعتراض هزاران زن و دختر پرسپولیسی روبه رو شد که اعتقاد داشتند دوباره و چندباره در حق شان تبعیض اجرا شده و نباید باشگاهی که پسوند فرهنگی دارد، چنین اقدامی می کرد؛ اما ماجرا برای مسئولان باشگاه ساده تر از این حرف ها بود؛ آن ها می خواستند از این طریق به نوعی درآمدزایی نمایند و شاید حوصله دردسر و دریافت مجوز و این قبیل کار ها را نداشتند! طبق قرار، ابتدا صحبت بر سر این بود که هر طرفداری با پرداخت هزینه 50 هزار تومان تصویرش را روی این کارتن پلاست ها ببیند؛ ولی بعد با اعتراض به رقم مذکور، این رقم 20 هزار تومان کاهش پیدا کرد تا دست آخر با پرداخت 30 هزار تومان، طرفداران به هدفی که در سر دارند، برسند. اگرچه تصور می شد استقبال از این طرح زیاد باشد؛ ولی نهایتا 500 نفر از طرح یادشده استقبال کردند.

مسئولیت با باشگاه بود؟

با نهایی شدن آن طرح، صدای اعتراض دختران علاقه مند به فوتبال در ایران بلندتر از قبل شد؛ آن ها که به دلیل قوانین عجیب و غریب وضع شده در ایران نمی توانند در بازی های باشگاهی به استادیوم بروند و تیم های محبوب شان را تشویق نمایند، قصد داشتند از این طریق هم حمایت شان از باشگاه را نشان دهند و هم به نوعی اعتراضی به تبعیض به وجود آمده از این نظر داشته باشند. البته زنان در فوتبال ملی هم چندان آزادانه نمی توانند به استادیوم بروند؛ تنها یک بار بعد از قریب به 40 سال زنان ایرانی توانسته اند با تهیه بلیت آن هم به صورت محدود راهی استادیوم آزادی شوند و بازی فوتبال ایران و کامبوج را از نزدیک ببینند. پس از آن و با وجود هشدار های زیاد فیفا، هرگز مقدمات حضور زنان در استادیوم برای بازی های باشگاهی فراهم نشد.

با این حال، در اقدام اخیر به نظر می رسد نه تن ها حضور فیزیکی زنان علاقه مند به فوتبال؛ بلکه حضور مجازی آن ها هم مسئولان را می ترساند! این موضوع را می گردد به خوبی از اقدام اخیر باشگاه پرسپولیس پی برد. یکی از مسئولان این باشگاه در این باره می گوید: راستش را بخواهید، متوجه اعتراض ها و ناراحتی زنان طرفدار باشگاه شده ایم. مسئولان می خواستند برای ثبت تصویر زنان روی کارتن پلاست ها مجوز لازم را از نهاد های بالاتر بگیرند که پیروز به این امر نشدند. البته این را هم باید بگویم که این اقدام دیر صورت گرفت؛ وگرنه شاید می شد تصویر زنان را هم در بازی برابر شاهین در استادیوم داشته باشیم.

نکته عجیبی که باید به آن به طور خاص تر نگاه گردد، نوع نگاه مسئولان ورزش ایران به مقوله ورود زنان به استادیوم است؛ آن ها که می دانند فعلا برای ورود زنان به استادیوم برای بازی های لیگ نمی گردد کاری کرد؛ ولی آیا دیگر برای چسباندن عکس آن ها روی یک تکه کاغذ هم احتیاج به مجوز از نهاد های بالاتر است؟! یعنی حضور مجازی زنان در استادیوم های ایران هم به همان اندازه برای مسئولان ورزش ایران ترسناک شده است؟ چطور است که برای بازی ایران - کامبوج، صندلی، ورودی و بسیاری مسائل را از صندلی های مردان جدا کردند؛ ولی دست کم (نه اینکه کار درستی باشد) برای کارتن پلاست های شان چنین کاری نکردند؟ اصولا سؤال مهم تر اینکه چرا باشگاه پرسپولیس، اگر واقعا چنین نیتی داشت، زودتر از موعد اقدام نکرد تا بعدا نگران تنگی وقت برای دریافت مجوز در این پرونده نباشد؟

بحثی که البته احتیاج به واکاوی بیشتر دارد، این است که آیا مسئولان باشگاه پرسپولیس به تن هایی مسئول اجرای چنین طرحی بوده اند؟ ظاهر امر نشان می دهد کانون طرفداران باشگاه چنین طرحی را پیش برده؛ ولی از قرار کارگزار و از طرف دیگر مسئول تبلیغات محیطی لیگ هم در این پرونده دخیل بوده است. پرونده ای که دست کم، نمره مقبولی به مسئولان باشگاه پرسپولیس نداد. اتفاقی که می توانست یک حرکت رو به جلو در ارج نهادن به حقوق زنان علاقه مند به فوتبال باشد، تبدیل به نقطه تاریک دیگری در این زمینه شد تا دوباره در فضای مجازی بحث داغی صورت بگیرد؛ بحثی که شاید بگردد با همین شوخی تلخ مطرح شده آن را تمام و کمال دریافت؛ یکی از کاربران درباره اقدام باشگاه پرسپولیس مبنی بر مردانه کردن کارتن پلاست ها می نویسد: از این واهمه دارند که کارتن ها به هم بخورند و منقلب شوند!.

منبع: فرارو

به "از ماکت زنان هم می ترسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ماکت زنان هم می ترسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید