اهدای 52 میلیون واحد خون طی 46 سال، قدم سازمان انتقال خون برای پلاسمادرمانی کرونایی ها

به گزارش وبلاگ گفتگو، با گذشت 46 سال از تاسیس سازمان انتقال خون کشور و ایرانیان از بدو تاسیس این سازمان تا به امروز 52 میلیون واحد خون اهدا نموده اند. در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران از نظر شاخص اهدای خون سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی است و با اهدای خون 100 درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت، رتبه نخست اهدای خون را در این منطقه به خود اختصاص داده است.

اهدای 52 میلیون واحد خون طی 46 سال، قدم سازمان انتقال خون برای پلاسمادرمانی کرونایی ها

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با وبلاگ گفتگو، با اشاره به شروع هفته انتقال خون در کشور، گفت: 46 سال از زمان تأسیس سازمان انتقال خون در سال 1353 می گذرد که با گذشت از مرز 40 سالگی، این سازمان به مرز رشد، پیشرفت و بالندگی رسیده است. به طوری که در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران در عرصه سلامت کشور به خوبی دیده می گردد.

وی با بیان اینکه سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران در 9 مرداد 1353، در تقویم ملی ایران روز ملی اهدای خون نام گذاری شده است، گفت: از روز 9 مرداد تا 15 مرداد هفته انتقال خون نامگذاری شده است.

وظیفه انتقال خون در خون رسانی به 900 بیمارستان و مرکز درانی کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید نمود: در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران وظیفه تامین خون و فراورده های بیش از 900 بیمارستان و مرکز درمانی را در سطح کشور بر عهده دارد. در سال 1398 نزدیک به سه میلیون و 525 هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد و تمامی خون ها و فرآورده های تزریق شده به بیماران بستری در بیمارستان های کشور را مردم به صورت داوطلبانه اهدا کردند.

خون های اهدای چگونه مصرف می شوند؟

حاجی بیگی گفت: باید توجه کرد که 20 درصد خون های اهدایی در کشور به مصرف بیماران خاص و ویژه بیماران تالاسمی می رسد. همچنین 17 درصد از خون های اهدایی در کشور در استان تهران اهدا می شوند. در صورتی که 25 درصد خون و فرآورده های تهیه شده از آن در کشور در تهران مصرف می شوند و نزدیک به 170 بیمارستان و مرکز درمانی در کلانشهر تهران داریم.

وی اضافه کرد: ایران تنها کشور منطقه مدیترانه شرقی است که دارای برنامه ملی خون های نادر بوده و عضو کارگروه خون های نادر در انجمن بین المللی انتقال خون در بین 23 کشور جهانست که تنها کشور مسلمان در میان این 23 کشور است.

اهدای 52 میلیون واحد خون از ابتدای تاسیس سازمان انتقال خون تا به امروز

وی ادامه داد: در حال حاضر طبق آمار تجمعی، میزان اهدای خون در کشور، از بدو تأسیس سازمان در سال 1353 تا به امروز به 52 میلیون واحد خون رسیده است. در حال حاضر در کشور اهدای خون هیجانی در مراکز انتقال خون جای خود را به اهدای خون آگاهانه و مسئولانه داده است. همچنین از سال 2007 در کشور اهدای خون پولی و جایگزین جای خودش را به اهدای خون 100 درصد داوطلبانه و بدون جایگزین داده است. در عین حال سال هاست که در مراکز اتقال خون سراسر کشور با استفاده از سیستم خودحذفی محرمانه، گام بلندی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون های مردم ایران به وسیله شناسایی و حذف اهدانمایندگان پرخطر به ویژه در فاز پنجره بیماری ها برداشته ایم.

اهدای سالانه بیش از دو میلیون واحد خون در کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در حال حاضر 10 میلیون از خون های اهدایی جهان در منطقه مدیترانه شرقی اهدا می گردد، گفت: سهم ایران از این میزان اهدای خون سالانه 2 میلیون و 100 هزار واحد خون است. بر این اساس 20 درصد خون هایی اهدایی در منطقه مدیترانه شرقی مربوط به کشور ایران است.

ذخیره سازی بیش از 4000 خون بند ناف در سازمان انتقال خون

وی با بیان اینکه در سال 1389 بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون ایران راه اندازی شد، گفت: از زمان تأسیس بانک خون بند ناف تا کنون بیش از 4000 خون بندناف با کیفیت بالا و به صورت کاملاً مکانیزه، پردازش و ذخیره سازی شده است. اولین پیوند بندناف نیز در بیمارستان شریعتی تهران در سال 1391 انجام شد و تا کنون 17 مورد پیوند با استفاده از سلول های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت اجرا شده است.

اهدای خون مستمر در کشو به 60 درصد رسید

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در حال حاضر شاهد افزایش چشمگیر سهم اهدای خون مستمر در کشور هستیم، گفت: به طوری که در برخی از استان ها مانند سمنان، اهدای خون مستمر به نزدیک 80 درصد رسیده است و در حال حاضر شاخص اهدای خون مستمر در کشور نزدیک به 60 درصد است. حضور اهدانمایندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون و افزایش شاخص اهدای مستمر یکی از شاخص های مهم در ارتقای مراکز انتقال خون جهان حسوب می گردد و کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را در زمینه اهدای خون مستمر به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: همچنین استفاده از دستگاه های آفرزیس برای تهیه پلاکت به روش پلاکت فرزیس فراوریی در کشور ما نهادینه شده، به طوری که در حال حاضر جهت تهیه پلاکت به روش فرزیس، 31 استان کشور دارای دستگاه های آفرزیس هستند. باید توجه کرد که با توجه به گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و مصرف بالای پلاکت در بیمارستان ها این اقدام کارساز بوده است.

قدم سازمان انتقال خون برای دریافت پلاسما از بیماران کرونایی

حاجی بیگی گفت: فرایند تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس فراوریی نیز در 15 استان کشور از سال 1395 راه اندازی شده است و در حال حاضر در 24 استان کشور تهیه پلاسمای هایپرایمیون از بیماران بهبود یافته از کووید 19 جهت مصرف در بیمارستان های کشور در حال اجرا شدن است.

وی اضافه کرد: باید توجه کرد که تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس فراوریی با تهیه پلاسمای هایپرایمیون تفاوت دارد. برای تهیه پلاسمای هایپر ایمیون نیاز به افراد خاص داریم که جانشین ندارند و نادر هستند و در خون و پلاسمای این افراد پادتن یا آنتی بادی خاصی وجود دارد که در یک زمان مشخص می تواند جان بیماران بستری در بیمارستان ها را نجات دهد. بر همین اساس پلاسمای هایپرایمیون بیماران بهبود یافته از بیماری کووید-19 مصرف مستقیم بیمارستانی دارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون در ادامه صحبت هایش گفت: در حال حاضر 9 مرکز انتقال خون استانی کشور مجهز به دستگاه های پرتودهی خون هستند که گام بلندی جهت تهیه خون و فرآورده های آن برای بیماران خاص و سرطانی و پیوندی محسوب می گردد. همچنین از سال 1387 استفاده از کیسه های فیلتردار جهت تهیه فرآورده های کم لکوسیت در سازمان انتقال خون و جهت استفاده بیماران خاص مخصوصاً بیماران تالاسمی در کشور شروع شده است.

سازمان انتقال خون، همکار WHO در زمینه آموزشی

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون ایران از سال 1392 به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و پژوهش انتخاب شد، گفت: در سال 1396 به علت عملکرد عالی، این همکاری به مدت چهار سال دیگر تمدید شد. باید توجه کرد که کشور ما تنها کشور منطقه است که در امر آموزش مراکز انتقال خون دارای سابقه درخشان است.

حاجی بیگی اضافه کرد: از نظر شیوع نرخ پایین عفونت های منتقله از راه خون در میان اهدانمایندگان در میان کشورهای مدیترانه شرقی، ایران حرف اول را می زند و به خطر صفر انتقال بیماری های عفونی از راه خون نزدیک شده ایم و از این نظر در سطح کشورهای با درآمد بالا محسوب می شویم. کشور ما در حال حاضر جزو پنج کشور برتر در زمینه انتقال خون در آسیا است.

وی همچنین گفت: سازمان انتقال خون ایران با همکاری وزارت بهداشت از سال 1396 واکسیناسیون اهدانمایندگان مستمر خون را بر علیه هپاتیت B را شروع کرد و بر این باوریم که خطر صفر هپاتیت B را با کمترین هزینه در میان اهدانمایندگان خون داشته باشیم. در حال حاضر تمامی آزمایشات غربالگری خون با بهترین کیفیت های استاندارد و بر روی تمامی خون های اهدایی مردم انجام می گردد.

وابستگی 70 کشور جهان به اهدای خون جایگزین و پولی

حاجی بیگی ادامه داد: تخمین زده می گردد 177 میلیون اهدای خون در سال در جهان انجام می گردد که سهم کشور ما در سال نزدیک به 2 میلیون و 100 هزار واحد خون است که در میان 23 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را داریم. در حال حاضر 83 درصد از خون های اهدایی در جهان به وسیله اهدای داوطلبانه و بدون چشمداشت اهدا می گردد و 16 درصد به وسیله اهدای خون جایگزین و بقیه به صورت پولی و با پرداخت پول انجام می شوند. هنوز در جهان 70 کشور به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند.

شاخص اهدای خون ایرانیان سرآمد منطقه مدیترانه شرقی

وی همچنین گفت: در حال حاضر اهدای خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم به عنوان بخشی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت محسوب می گردد. میزان اهدای خون به ازای هر 1000 نفر جمعیت در کشورهای با درآمد بالا 32 نفر است و در کشورهای با درآمد متوسط به بالا این میزان 15 نفر در 1000 نفر جمعیت است. در کشورهای با درآمد پایین نیز 8 نفر به ازای هر 1000 نفر جمعیت خون اهدا می نمایند. متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای مدیترانه شرقی 15 نفر به ازای هر 1000 نفر جمعیت بوده، در حالی که شاخص اهدا به ازای 1000 نفر جمعیت در ایران 25 نفر است که بر این اساس ما در منطقه مدیترانه شرقی سرآمد هستیم.

تا چند سالگی می توان خون اهدا کرد؟

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه حداقل سن اهدای خون در کشور 18 سال و حداکثر آن 60 سال برآورد شده است، گفت: اهدانمایندگان مستمر خون تا 65 سالگی هم می توانند با نظر پزشک مشاور، خون اهدا نمایند. در ایران آقایان در سال چهار بار و خانم ها به خاطر مسائل فیزیولوژیک سه بار در سال می توانند خون اهدا نمایند. وزن اهدا نمایندگان خون باید بالای 50 کیلوگرم باشد. همچنین هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون همراه داشتن کارت شناسایی معتبر و کارت ملی الزامی است. در عین حال افراد می توانند در سال 24 بار اهدای پلاسما انجام دهند. در حال حاضر از پلاسمای دریافت شده از خون های اهدایی چهار داروی مهم IVIG، فاکتور 9، فاکتور 8 و آلبومین فراوری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهدای 52 میلیون واحد خون طی 46 سال، قدم سازمان انتقال خون برای پلاسمادرمانی کرونایی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای 52 میلیون واحد خون طی 46 سال، قدم سازمان انتقال خون برای پلاسمادرمانی کرونایی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید