دفاع در برابر اتهام 66 قتل شبه عمد

به گزارش وبلاگ گفتگو، 27 ماه پس از سقوط مرگبار هواپیمای  ای تی آر شرکت آسمان در ارتفاعات دنا که منجر به جان باختن 66سرنشین آن شد متهمان این حادثه که تنی چند از مسئولان شرکت هواپیمایی، شرکت آسمان و شرکت فرودگاه های کشوری هستند در برابر اتهام قتل شبه عمد 66نفر به دفاع از خود پرداختند.

دفاع در برابر اتهام 66 قتل شبه عمد

به گزارش وبلاگ گفتگو، خانواده های 66جانباخته سقوط هواپیمای تهران - یاسوج که هنوز داغدار عزیزان شان هستند دو روز پیش در مجتمع قضایی کارکنان دولت در میدان ارگ جمع شدند تا دفاعیات افرادی را که براساس کیفرخواست صادر شده در جان باختن عزیزان شان مقصر هستند بشنوند. این افراد 18متهم شامل سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت هواپیمایی آسمان و شرکت فرودگاه های کشور به عنوان شخصیت های حقوقی و 15متهم دیگر شامل رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرعامل وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی، مدیرعامل وقت شرکت آسمان، مدیرکل فرودگاه یاسوج و... هستند که اتهامات شان عدم رعایت نظامات و مقررات دولتی منتهی به سقوط هواپیما و منجر به قتل شبه عمد 66نفر، معاونت در جعل رایانه، استفاده از اسناد مجعول رایانه و گزارش خلاف واقع است.

پیش از این 2جلسه برای رسیدگی به این پرونده در شعبه 1057مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار گردیده بود. در نخستین جلسه که در اسفندماه سال گذشته برگزار گردید نماینده دادستان به دفاع از کیفرخواست پرداخت و شاکیان که اولیای دم سرنشینان هواپیما بودند، برای مقصران حادثه درخواست اشد مجازات کردند. در دومین جلسه که در فروردین ماه سال جاری برگزار گردید هم تعدادی از متهمان به دفاع از خود پرداختند و روز گذشته نیز سایر متهمان از خود در برابر اتهام قتل شبه عمد 66نفر دفاع کردند.

  • در دادگاه

در جلسه محاکمه ای که چهارشنبه از ساعت 9 شروع شد و تا 13:30ادامه یافت تعدادی از متهمان یک به یک به دفاع از خود پرداختند و همگی خاطرنشان کردند که اتهامات وارده را قبول ندارند و بی گناه هستند. یکی از آنها مدیر ایمنی وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور بود. او در دفاع از خود گفت: براساس اطلاعات موجود وقتی که هواپیما وارد محدوده فرودگاه یاسوج می گردد، فقط در شرایطی که موتورش از بین برود یا شرایط فشار داخلی کابین افت کند، می تواند ارتفاع آن را از 15 هزار پا پایین آورد. این هواپیما در 25 مایلی فرودگاه به ارتفاع زیر 17هزار پا می آید درحالی که اصلا شرایط غیرنرمالی نداشته و هواپیما تا ارتفاع 14هزار پایی با اختیار خلبان پایین آمده است. هواپیما در 42 ثانیه انتهایی پیش از برخورد با کوه، دچار شرایطی شد که بغرنج بوده و تا قبل از آن شرایط نامناسبی نداشته و خلبان مرتکب خطا شده است.

در ادامه یکی دیگر از مسئولان سابق شرکت فرودگاه ها به دفاع از خودش پرداخت و گفت: حوزه فرودگاهی هیچ تأثیری در سانحه نداشته و مهم ترین نقش بر عهده مدیر فرودگاه است. 45 میلیارد تومان برای ارتقای استانداردسازی فرودگاه یاسوج هزینه کردیم؛ اقدامات هواشناسی به ما ارتباطی ندارد. آیا تجهیزات هواشناسی از روز سانحه تا به امروز ارتقا یافته است؟ شرایط کنونی فرودگاه درست مثل قبل از وقوع این حادثه است. من در این حادثه هیچ نقشی نداشتم و اعتقاد دارم که نظریه کارشناسی غیرقابل استناد است.

  • دفاعیات رئیس سازمان هواپیمایی

در ادامه رئیس دادگاه اتهامات رئیس سازمان هواپیمایی کشور را تفهیم کرد و از او خواست به دفاع از خود بپردازد. متهم در دفاع از خودش گفت: ما نظارت های خودمان را براساس آنچه که باید انجام دادیم و کوتاهی نکردیم. همه فرودگاه های جهان محدودیت هایی را برای پرواز دارند، این محدودیت ها برای خلبان معین است که باید با توجه به این محدودیت ها چگونه پرواز کند. در این حادثه خلبان، نسبت به دید خود کاملا مطلعی داشته و تمام اطلاعات هواشناسی نیز درست بوده است. از سوی دیگر این خلبان عادت داشته به اینگونه پرواز، یعنی از 100 پرواز، 10 پرواز را به این صورت انجام می داد. خلبان در پرواز خود به دنبال زمین می گشت تا زودتر بنشیند درحالی که کاملا به اطلاعات هواشناسی مطلع بود. آنچه کارشناسان انجام دادند اصلا قابل دفاع نیست.

در ادامه این جلسه تعداد دیگری از متهمان از خود دفاع کردند و در نهایت قاضی از نماینده سازمان هواپیمایی کشوری خواست درخصوص این حادثه شرح دهد. او گفت: اصل این کارشناسی دارای ایراد است. چراکه 2 نفر از این کارشناسان از افراد برکنار شده سازمان هواپیمایی کشوری بوده و بعضی دیگر اصلا تحصیلات مرتبط با این موضوع را نداشتند. برخورد هواپیما به کوه هیچ ارتباطی به عدم نصب ای. دی نداشت و نمی توان با دلایل نادرست همه قواعد هوانوردی را زیر سؤال برد. چراکه سازمان هواپیمایی کشوری براساس مقررات بین المللی عمل کرد. باید سازمان هواشناسی جوابگو باشد و تجهیزات هواشناسی ارتباطی به شرکت فرودگاه ها ندارد. هیچ چیز از سوی مأمور کنترل برج مراقبت به خلبان پیشنهاد داده نشده است. 3 نفر در برج مراقبت بوده اند درحالی که درنظریه کارشناسی گفته شده که در برج مراقبت ازدحام بوده است.

اظهارات متهمان درخصوص مقصر بودن خلبان هواپیما در شرایطی بود که گزارش تیم کارشناسی قضایی نشان می دهد در این حادثه شرکت آسمان 45درصد، سازمان هواپیمایی کشوری 40درصد، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی 10درصد و تیم پروازی تنها 5درصد قصور داشته اند. حادثه ای صبح 29بهمن 96رخ داد و در جریان آن هواپیمایی که از تهران راهی یاسوج بود در ارتفاعات دنا سقوط کرد و فاجعه آفرید.

به دنبال دفاعیات متهمان، قاضی عالیشاه ختم جلسه را خاطرنشان کرد. قرار است در جلسه دیگری با حضور کارشناسان به این پرونده رسیدگی گردد.

  • منبع: روزنامه وبلاگ گفتگو اول خرداد
منبع: همشهری آنلاین

به "دفاع در برابر اتهام 66 قتل شبه عمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع در برابر اتهام 66 قتل شبه عمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید