دلیل اختلال در تخصیص عرضه اولیه چیست؟ ، 2 عرضه اولیه در هفته شدنی نیست!

به گزارش وبلاگ گفتگو، دومین عرضه اولیه تیرماه در حالی فردا انجام می گردد که عدم تخصیص سهام در عرضه اولیه وپویا موجب اعتراض بسیاری از سهامداران شده بود و آنها عملکرد ضعیف کارگزاری ها را دلیل این اتفاق می دانستند.

دلیل اختلال در تخصیص عرضه اولیه چیست؟ ، 2 عرضه اولیه در هفته شدنی نیست!

در همین رابطه وبلاگ گفتگو علت این اختلال را از مسئولان کارگزاری مفید جویا شد و محمدمهدی سیف الهی، مدیر ارشد معاملات این کارگزاری در این خصوص توضیحاتی را ارائه داد.

به گفته وی، مشکلاتی که در عرضه اولیه هفته گذشته رخ داد به دلیل ظرفیت سیستم ثبت سفارش (book building) مدیریت فناوری بورس بوده که به دلیل حجم بالای متقاضیان دچار اختلال می گردد و کارگزاری ها در این رابطه تعللی نداشته اند. در واقع این موضوع نیز ناشی از آن می گردد که در زمان راه اندازی این سیستم تقاضا برای عرضه اولیه بسیار کمتر از حال حاضر بوده و در واقع مقامات بورس پیش بینی چنین رشدی را ننموده بودند. به طور مثال در اسفند 97 میزان مشارکت در عرضه اولیه 330 هزار نفر بود در حالی که به احتمال زیاد در عرضه اولیه فردای سیتا حدود 4 میلیون نفر شرکت خواهند کرد.

وی ادامه داد: در گذشته زمان ثبت سفارش ها تنها دو ساعت بود و ارسال سفارش از سوی کارگزاری مفید تنها 30 دقیقه زمان می برد اما در عرضه اولیه وپویا با اینکه مدت زمان ثبت سفارش به پنج ساعت افزایش پیدا کرد ولی باز هم سامانه دریافت سفارش بورس حدود 20 درصد از سفارش های مشتریان را نپذیرفت،چرا که ظرفیت دریافت سفارش این سامانه نسبت به حجم سفارشات کمتر بود.

مدیر ارشد معاملات کارگزاری مفید خاطرنشان کرد: در مورد عرضه اولیه فردا نیز احتمالا این مشکل مجددا به وجود بیاید و ما برای حل این مشکل پیشنهاد دادیم که زمان ثبت سفارش از ساعت 5 صبح باشد تا مدت زمان ثبت سفارش به 6 ساعت افزایش پیدا کند اما متاسفانه این پیشنهاد مورد موافقت سازمان بورس قرار نگرفته است.

وی توضیح داد: بنابراین با توجه به افزایش تعداد سفارش دهندگان در این عرضه اولیه و همچنین عدم وجود قطعی در سامانه معاملاتی مطلع، ممکن است که فردا نیز به بخشی از متقاضیان، سهم سیتا تخصیص داده نگردد. البته مدیریت فناوری بورس به دنبال تقویت و افزایش ظرفیت دریافت سفارش سامانه خود هست و آنطور که اعلام نموده احتمالا تا 2 هفته آینده این مشکل مرتفع گردد.

وی همچنین ضمن اعلام این نکته که توجه به زیرساخت های موجود، از نظر فنی با توجه به حجم تقاضای فعلی امکان دو عرضه اولیه در هفته وجود ندارد از مشتریان کارگزاری خود خواست که برای این که مسئله ای در تخصیص عرضه اولیه پیش نیاید، توافقنامه خرید را تایید نموده و موجودی حساب خود را از روز قبل شارژ نمایند.

منبع: تجارت نیوز

به "دلیل اختلال در تخصیص عرضه اولیه چیست؟ ، 2 عرضه اولیه در هفته شدنی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اختلال در تخصیص عرضه اولیه چیست؟ ، 2 عرضه اولیه در هفته شدنی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید