رسول موسوی: دشمنان روابط ایران و افغانستان هرگز نمی توانند از حادثه هریرود بهره برداری کنند

به گزارش وبلاگ گفتگو، مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران شرح داد: دشمنان روابط ایران و افغانستان هرگز نمی توانند از حادثه هریرود بهره برداری کنند.

رسول موسوی: دشمنان روابط ایران و افغانستان هرگز نمی توانند از حادثه هریرود بهره برداری کنند

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ گفتگو، سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران که در هیأت اعزامی ایران به کابل به ریاست محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در پی حادثه پیش آمده در مرز ایران و افغانستان برای تعدادی از اتباع افغانستانی حضور داشت، امروز (سه شنبه) در توئیتی گفت وگوهای اجرا شده در کابل را خیلی خوب برشمرد و نوشت: عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد.

موسوی بیان نمود: دیدار ها، مباحث و درک متقابل خیلی خوبی در کابل داشتیم.

وی با بیان اینکه هریرود ایران و افغانستان را در طول تاریخ به هم پیوند زده و متصل کرده، شرح داد: دشمنان روابط ایران و افغانستان، هرگز نمی توانند از حادثه هریرود بهره برداری کنند.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز امروز با اشاره به سفر هیأت ایرانی به ریاست بهاروند گفت که این هیأت امروز سه شنبه، ششم خرداد با حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان دیدار و درباره اسناد و مدارک به دست آمده در رابطه با جان باختن اتباع افغان در مرز ایران، گفت وگو کرده است.

بر اساس اعلام وزارت خارجه افغانستان، هیأت ایرانی یک محموله وسایل و تجهیزات پزشکی را نیز با هدف مبارزه با ویروس کرونا با خود به کابل آورد.

صبح شنبه 13 اردیبهشت ماه یک خبرگزاری محلی افغانستان در خبری مدعی شد 50 تن از مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذوالفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و پس از شکنجه به رود هریرود انداخته و نیمی از این افراد در آب غرق شده و نیمی دیگر نیز توانستند خود را نجات دهند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه 14 اردیبهشت ماه در پی انتشار این اخبار، ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان شرح داد: این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین 22 اردیبهشت ماه گفت که براساس تحقیقات کمیته حقیقت یاب ایرانی، وقوع حادثه برای تعدادی از اتباع افغانستان نه در قلمرو ایران بوده و نه نیروهای ایرانی در این حادثه دخالتی داشته اند.

همچنین وزرای امور خارجه ایران و افغانستان در یک تماس تلفنی توافق کردند تا 2 کشور با همکاری یکدیگر و با تشکیل هیأتی، حادثه به وقوع پیوسته در مرز مشترک ایران و افغانستان را مورد رسیدگی قرار دهند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه 29 اردیبهشت ماه در نشست خبری بار دیگر تاکید کرد که این اتفاق در خاک ایران و توسط عوامل ایران رخ نداده و اضافه کرد: احتمال دارد هیأتی از ایران ظرف روزهای آینده به افغانستان سفر کند که محور اصلی کار آنها گفت وگو درباره اتفاقات حوالی هریرود است.

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز اخیرا در گفت وگویی تلفنی با حمدالله محب همتای افغانستانی خود تاکید کرد که مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده علیه ایران درباره جانباختگان افغان وجود دارد که در صورت اراده طرف افغان می تواند در کمیته مشترک حقیقت یاب بررسی شود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "رسول موسوی: دشمنان روابط ایران و افغانستان هرگز نمی توانند از حادثه هریرود بهره برداری کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسول موسوی: دشمنان روابط ایران و افغانستان هرگز نمی توانند از حادثه هریرود بهره برداری کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید