زلزله دیروز دوباره روی گسل مشا رخ داد، سکوت مشکوک گسل مشا در 1100 سال اخیر

به گزارش وبلاگ گفتگو، یک استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با بیان این که زلزله ساعات اخیر مربوط به گسل مشا است، اضافه کرد: امکان رخ دادن زلزله مجدد روی این گسل وجود دارد.

زلزله دیروز دوباره روی گسل مشا رخ داد، سکوت مشکوک گسل مشا در 1100 سال اخیر

مهدی زارع، استاد پژوهشکده زلزله شناسی در تبادل نظر با وبلاگ گفتگو با اشاره به زلزله ای که روز گذشته در تهران رخ داد گفت: این زمین لرزه مربوط به زلزله 19 اردیبهشت و روی گسل مشا است. طی 3 هفته گذشته بیش از 40 پس لرزه به عظیمی بیشتر از 2.5 و کمتر از 4 ریشتر رخ داده است. امکان رخ دادن زلزله های مجدد نیز وجود دارد. اگر عظیمی این زمین لرزه ها کمتر از زلزله 19 اردیبهشت باشد، پس لرزه همان است و اگر عظیمتر از آن باشد، پیش لرزه یا زلزله اصلی است.

مهدی زارع با بیان این که گسل مشا در حدود 50 کیلومتر با تهران فاصله دارد، گفت: قطعه مرکزی این گسل مشخصا در شمال تهران از روستای کلان و لواسان عظیم عبور می نماید و به شمال فشم و میگون می رسد. این گسل در 1100 سال اخیر هیچ زلزله مهمی را نشان نداده است. باتوجه به نزدیکی این قطعه گسل به تهران و کمبود اطلاعات و همچنین سکوت مشکوک و طولانی آن، به خصوص قطعه مرکزی و شرقی، از نظر زلزله شناسی بسیار حائز اهمیت است.

وی همچنین افزود: قطعه مرکزی گسل مشا از 15 کیلومتری شمال تهران عبور می نماید. اگر عظیمی زلزله روی این گسل از 5 ریشتر بالاتر باشد امکان به وجود آمدن آسیب و خرابی های اولیه مانند آتش سوزی وجود دارد. هرچه عظیمی زمین لرزه بیشتر از 5 باشد، طبیعتا میزان آسیب آن بیشتر خواهد بود.

این زلزله شناس اضافه نمود: ساختمان های اطراف کانون زیاد نیستند. بیشتر ساختمان های ییلاقی هستند که بافت قدیمی دارند و بسیار آسیب پذیرند. ضمن این که در این مناطق به خصوص شمشک، میگون و اوشان، تعداد زیادی برج سازی روی این گسل اجرا شده و شرایط بسیار بدی را ایجاد نموده است. ساختمان های ساخته شده مدرن هستند ولی حجم باری بی فایده ای در آن منطقه به وجود آورده اند که از نظر شهرسازی کار غیرعقلانی است.

زارع با اشاره به این که در این فصل جمعیت این مناطق متغیر است و معمولا در اواخر هفته افزایش پیدا می نماید، گفت: برای این که بدانیم در چنین منطقه ای امکان رخ دادن چه حادثه ای وجود دارد، احتیاجمند امکانات رصدی و پیمایشی دقیق است. این امکانات به بودجه احتیاج دارد که معمولا گفته می گردد برای انجام چنین کارهایی بودجه کافی وجود ندارد. این تحقیقات احتیاج به حامی اقتصادی دارد و تنها خود دولت توانایی انجام آن را دارد؛ اما متاسفانه همکاری نمی نماید و فقط پیشنهادات را دریافت می نماید و از حمایت عملی خبری نیست.

منبع: جام جم آنلاین

به "زلزله دیروز دوباره روی گسل مشا رخ داد، سکوت مشکوک گسل مشا در 1100 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله دیروز دوباره روی گسل مشا رخ داد، سکوت مشکوک گسل مشا در 1100 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید