سرنوشت کارت ملی هوشمند 10 میلیون ایرانی ، مشکل دو ساله تامین بدنه کارت کی حل می گردد؟

به گزارش وبلاگ گفتگو، کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک است و قرار است بسیاری از خدمات با آن ارائه گردد، اما بسیاری از متقاضیان با گذشت نزدیک به 2 سال از تکمیل مراحل ثبت نام، هنوز پیروز به دریافت این کارت نشده اند.

سرنوشت کارت ملی هوشمند 10 میلیون ایرانی ، مشکل دو ساله تامین بدنه کارت کی حل می گردد؟

به گزارش وبلاگ گفتگو به نقل از ایرنا، فرایند صدور کارت هوشمند ملی طولانی شده و متقاضیان را با این سؤال روبرو نموده که اگر قرار بود صدور کارت ها با این حجم از وقفه روبرو گردد، چرا مسئولان سازمان ثبت احوال در رسانه ها از مردم خواسته اند که هر چه زودتر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام نمایند.

توزیع عادلانه فرصت ها، کاهش بسیاری از هزینه های دولت و همچنین کاهش مراجعه مستقیم مردم به ادارات دولتی و سهولت و سرعت انجام کار در فضای مجازی از ویژگی های کارت هوشمند ملی است.

این کارت کارنمودهای مختلفی دارد و صدور و در دسترس بودن آن می تواند به فرایند دولت الکترونیک کمکی شایان کند؛ اما به نظر می رسد با تدابیر اندیشیده شده در خصوص صدور این کارت و همچنین فرایند ثبت نام و انتظارهای طولانی دردسرهایی را برای متقاضیان این کارت فراهم نموده است.

کارتی که خود باید تسریع نماینده امور باشد، اکنون خود در پیچ وخم های صدور گیر نموده و موجب شده است انتظارها برای دریافت طولانی گردد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در این زمینه گفت: چنانچه چاپخانه دولتی که مسئول فراوری بدنه کارت هوشمند ملی است به تعهداتش در زمینه فراوری بدنه این کارت عمل کند، سازمان ثبت احوال طی 6 ماه می تواند برای همه افرادی که در نوبت دریافت کارت هستند، کارت را صادر و تحویل دهد.

سیف الله ابوترابی اضافه نمود: در حال حاضر بیش از 10 میلیون و 600 هزار نفر در نوبت صدور کارت هوشمند ملی هستند و بعضی از این افراد حتی نزدیک به دو سال است که مراحل پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی را انجام داده اند اما همچنان منتظر دریافت کارت هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تراشه کارت هوشمند ملی از خارج کشور تامین می گردد، اما بدنه کارت فراوری داخل است که در تعهد چاپخانه دولتی است، چنانچه این چاپخانه به تعهداتش عمل کند و بدنه کارت را به سازمان ثبت احوال تحویل دهد، با توجه به اینکه این سازمان ظرفیت صدور ماهانه دو و نیم میلیون کارت در ماه را دارد، می تواند برای افرادی که شرایط دریافت کارت هوشمند ملی را دارند یا در انتظار دریافت این کارت هستند، کارت صادر کند.

ابوترابی گفت: تا ششم خرداد ماه جاری، 46 میلیون و 419 هزارو 207 قطعه کارت هوشمند ملی برای ایرانیان واجد شرایط (افراد بالای 15 سال تمام) صادر شده است. همچنین تا کنون 57 میلیون و 11 هزار و 843 نفر از واجدین شرایط دریافت کارت هوشمند ملی، مراحل تکمیل ثبت نام کارت هوشمند ملی را انجام داده اند.

وی در خصوص علت تاخیر و طولانی شدن زمان صدور کارت هوشمند ملی نیز گفت: از اسفند سال 96 با مشکل تامین بدنه کارت روبرو شده ایم و از شروع سال 97 با شرکت های متولی که چاپخانه دولتی متولی تامین و فراوری آن است، وارد مذاکره شدیم و کوشش ها شروع و قرار شد که بدنه کارت ایرانی مشابه خارجی باشد و آزمایشات طولانی انجام شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: در فراوری بدنه کارت هوشمند داخلی رعایت کامل کیفیت و همچنین آنالیز مسائل فنی و امنیتی کارت فراوری اجرا شده است و این کارت مشابه نمونه خارجی است و تمام نکات ایمنی و فنی در فراوری آن رعایت شده است.

وی گفت: در حال حاضر هیچ گونه تغییری به دلیل تغییرات قیمت ها در هزینه کارت هوشمند ملی نداریم و مراجعه نمایندگان برای دریافت این کارت باید همان مبلغ گذشته را که از سوی سازمان ثبت احوال اعلام شده بود، پرداخت نمایند.

صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک که موجب توزیع عادلانه فرصت ها، کاهش بسیاری از هزینه های دولت و مردم خواهد شد، از سال 1391 شروع شده و بر اساس هدف گذاری ها قرار بود این کارت تا انتها سال 1397 برای تمام واجدان شرایط صادر گردد. موضوعی که محقق نشد. کارت هوشمند ملی مهمترین کارت هویتی افراد است و افراد باید برای دریافت این کارت، به مراکز اعلام شده، مراجعه نمایند. چون اثر انگشت آن ها به منظور احراز هویت اخذ می گردد در این کارت امضای الکترونیکی نیز درنظر گرفته شده است که باید توسط افراد ثبت گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "سرنوشت کارت ملی هوشمند 10 میلیون ایرانی ، مشکل دو ساله تامین بدنه کارت کی حل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت کارت ملی هوشمند 10 میلیون ایرانی ، مشکل دو ساله تامین بدنه کارت کی حل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید