صنایع چاره ای جز جذب بازارخارجی ندارند، جای خالی آینده نگری درصنعت

به گزارش وبلاگ گفتگو، خبرنگاران- گروه استان ها: استان مرکزی به عنوان یکی از استان های صنعتی کشور با حدود سه هزار واحد صنعتی و میزبانی شهر صنعتی کاوه به عنوان بزرگ ترین شهر صنعتی کشور، چند سالی است که دستخوش چالش های مختلف در صنایع شده است.

صنایع چاره ای جز جذب بازارخارجی ندارند، جای خالی آینده نگری درصنعت

این چالش ها در موضوعات مختلفی امروز صنایع استان را درگیر کرده و به تعبیر بعضی مسئولین در حال حاضر بخش عمده ای از صنایع استان دچار مسائل متعدد ازجمله نقدینگی، بدهی های متعدد و نبود امکان فعالیت با تمام ظرفیت خود هستند و در حالت نیمه فعال یا غیرفعال به سر می برند.

با توجه به اهمیت مسئله صنعت در اقتصاد استان و به تبع اقتصاد کشور، با محمدرضا حاجی پور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در زمینهٔ مسائل و مسائل حوزه صنعت معدن و تجارت این استان به گفتگو نشسته ایم.

همان طور که می دانیم صنایع استان و شهرک های صنعتی در حال حاضر عمدتاً نیمه فعال هستند و با مسائل متعدد دست وپنجه نرم می کنند؛ چه برنامه ای برای حل این معضل دارید؟

یکی از مسائل فعلی استان واحدهایی هست که با کمتر از ظرفیت اسمی خود مشغول به کار هستند و طرح هایی درگذشته ارائه شده بود اما مغایرت هایی داشت و با شرایط تناسب نداشت و با توجه به اینکه نیاز به بررسی میدانی مسئله و آمارگیری دقیق وجود داشت، اجرای طرح عارضه یابی صنایع پیشنهاد شد که از ابتدای آبان ماه سال جاری پرسشنامه هایی باهدف شناخت مشکل عمده صنایع استان تدوین شده و تا به امروز 1400 پرسشنامه در صنایع توزیع شده تا مشکل به طور دقیق شناسایی و برای آن راهکار اندیشیده شود.

با توجه به اینکه سازمان صنعت و معدن مرجع حوزه صنعت در استان است با توجه به مراجعات و توضیح شرایط و مشکل از سوی بعضی از صنایع طبیعتاً یک ارزیابی کلی از مسائل صنعت در استان وجود دارد. بر اساس این ارزیابی کلی مهم ترین مسائل صنایع استان چه مسائلی است؟

در حال حاضر مسئله نقدینگی، مواد اولیه، بدهی بانکی، مطالبات معوقه از سازمان های دولتی، نبود بازار فروش داخلی و خارجی و ورود کالاهای مشابه و قاچاق و عدم بهره گیری مجریان پروژه ها از ظرفیت های داخلی از عمده ترین مواردی است که سبب بروز مشکل در صنایع استان شده است.

طی ماه های اخیر مرتباً شاهد اعتراض ها و تجمعات کارگری برای احقاق حقوق، به ویژه در صنایع بزرگ استان همچون کمباین سازی، واگن پارس و آونگان بودیم. برای این مسئله چه راهکاری در نظر گرفته شده است؟

مسائل صنایعی همچون کمباین سازی، واگن پارس و آونگان و بعضی دیگر از صنایع استان مسئله ای نیست که یک روزه ایجادشده باشد و عوامل مختلفی طی سال های اخیر، در بروز این مسائل دخیل بوده است. دلایلی چون تصمیمات مدیران قبلی شرکت ها و عدم اجرای صحیح خصوصی سازی در بعضی از این صنایع مسائل را دوچندان کرده است و برای برون رفت از این شرایط گروه ویژه ای در وزارت صنعت و معدن پیش بینی شده تا به شرایط صنایع بزرگ استان رسیدگی شود.

در مورد شرکت کمباین سازی با توجه به اینکه طی ماه های اخیر بیش از 200 نفر از کارگران کارخانه از کار بیکار شده اند و مسئله تغییر کاربری و انتقال این شرکت از سوی مدیران کارخانه مطرح بود رویکرد سازمان صنعت و معدن استان در این زمینه چیست و چه اقداماتی انجام شد؟

در مواجهه با این مسئله تلاش ما و دیگر مسئولین استان بر این بود که مسئله انتقال این شرکت به خارج از استان منتفی شود و تمامی برنامه ها در جهت احیای این کارخانه و حل مسائل آن باشد.

باوجود تأکید مسئولین استان و شهرستان اراک مبنی بر اینکه این کارخانه حق اخراج کارگران خود را ندارد اما این تأکید راه به جایی نبرد و طی ماه های اخیر بیش از 200 کارگر این شرکت بیکار شده اند.

در این زمینه اقداماتی برای پرداخت تسهیلات به مبلغ 16 میلیارد تومان به شرکت کمباین سازی برای جبران کمبود نقدینگی انجام شد و کارگرانی که بیکار شده اند ضمن دریافت بیمه بیکاری، در صورت حل مشکل شرکت مجدداً بر سرکار خود بازمی گردند.

تا آنجا که می دانیم مقرر شد این وام در اختیار این شرکت قرار گیرد تا کارگران اخراج نشوند و بخشی از مطالبات معوقه آن ها پرداخت شود اما دقیقاً پس از مسئله موافقت برای اعطای وام، تعداد دیگری از کارگران کمباین سازی اخراج شدند.

بعضی مسائل درفرایند اعطای تسهیلات وجود دارد که باید رفع شود و زمان بر است و طبیعتاً بازگشت این کارگران به کارخانه به یک باره امکان پذیر نیست و تدریجی انجام می شود. با توجه به مطالبات این شرکت از وزارت جهاد کشاورزی بابت ساخت کمباین، در صورت پرداخت این مطالبات زمینه برای بازگشت کارگران فراهم می شود.

مسائل صنایع استان گریبان گیر بزرگ ترین شهر صنعتی کشور یعنی شهرک صنعتی کاوه در شهرستان ساوه نیز شده و در حال حاضر بخشی از صنایع این منطقه نیز نیمه فعال و غیرفعال هستند. در این میان شاهد احداث یک شهرک صنعتی 50 هکتاری در جوار این منطقه هستیم؛ با توجه به مشکل جذب سرمایه گذار و نبود بودجه برای رفع مسائل همین صنایع غیرفعال فعلی، ساخت یک شهرک صنعتی دیگر در این منطقه چه ضرورتی دارد؟

باید علت رکود واحدهای تولیدی این شهر صنعتی بررسی شود اما نمی توان از سرمایه گذاری جلوگیری کرد و زیرساخت های حضور سرمایه گذار در منطقه باید فراهم شود. مسئله ای که در سرمایه گذاری در بخش صنعت و تولید هست عدم برنامه ریزی در جذب سرمایه گذار است که درنهایت عدم ارائه سفارش تولید و غیرفعال شدن واحدهای صنعتی را رقم می زند.

در زمینهٔ مشخص تکلیف معادن سنگ آبگرم محلات با توجه به اینکه در محدوده منطقه گردشگری مشغول به کار هستند و شما ماه گذشته در گفتگو با وبلاگ گفتگو خبر از تعطیلی سه معدن از معادن این منطقه داده بودید. تصمیم سازمان صنایع و معادن استان در مورد ادامه فعالیت سایر معادن این منطقه چیست؟

شورای معادن در این زمینه رأی خود را ابلاغ کرده که معادنی که در محدوده طرح هادی منطقه گردشگری آبگرم محلات هستند پس از پایان مدت مجوز بهره برداری، پروانه این معادن تمدید نمی شود و طبیعتاً اجازه ادامه فعالیت را ندارند و مدت مجوز بعضی از این معادن تا شش ماه آینده به اتمام می رسد و درصورتی که گزارشی مبنی بر برداشت غیرمجاز از این معادن ارائه شود بررسی و نسبت به ابطال مجوز این معادن اقدام می شود.

در مورد برداشت بی رویه بعضی معادن در استان نارضایتی هایی از سوی مسئولین بعضی شهرستان ها اعلام شده و به ویژه در مورد معادن برداشت شن و ماسه نگرانی وجود دارد. نظارت بر میزان بهره برداری این معادن و جلوگیری از آسیب این معادن به منطقه چگونه اعمال می شود؟

این بررسی از سوی ادارات شهرستانی صنعت و معدن صورت می گیرد و برای تمام معادن، ظرفیتی برای میزان برداشت تا پایان مدت مجوز مشخص شده و هر معدن مجاز به برداشت 25 درصد بیشتر از ظرفیت خود است. در مورد معادن شن و ماسه نیز اگر بیش از میزان ظرفیت مشخص شده برداشت شود مجوز این معادن تمدید نمی شود.

بعضی صنایع استان در شهرستان هایی مثل ساوه و زرندیه به علت نزدیکی به تهران با توجه به اینکه حساب های بانکی و مسائل مالیاتی این واحدها در تهران انجام می شود وجودشان در استان تنها بهره گیری از ظرفیت های استان است و درآمدهایشان جزو درآمدهای استان محسوب نمی شود. برای این مسئله چه راهکاری دارید؟

این شرکت ها باید از حساب های خود را به استان انتقال دهند، چراکه این مسئله در صدور کارت های بازرگانی و همچنین بررسی شرایط و ارزیابی درآمدهای صنایع استان سبب مشکل شده است و سازمان صنعت و معدن و تجارت استان به دنبال پیگیری تحقق این مسئله با همکاری شرکت ها و سازمان اقتصاد و دارایی است.

مسئله احداث شرکت های سایپا و پتروشیمی در خمین که چندین سال است ادامه دارد و چندین بار رهاشده و در حال حاضر نیز نیمه کاره است. در این مورد چه اقدامی مقرر است انجام پذیرد؟

درزمینهٔ احداث پتروشیمی خمین عمده مشکل مربوط به مسئله جانمایی این شرکت و ارزیابی زیست محیطی است که باید مشخص تکلیف شود تا فرایند احداث آن سرعت گیرد و در حال حاضر دستگاه ها و تجهیزات خریداری شده اما برای صدور مجوز بهره برداری و آغاز فعالیت پتروشیمی خمین، ارائه نتیجه ارزیابی و موافقت سازمان محیط زیست ضروری است.

در حال حاضر مسئله ساخت پتروشیمی خمین بیش از هفت سال است که مطرح است و طبق گفته شما ارزیابی زیست محیطی برای آغاز بهره برداری این شرکت ضروری است. چرا تا به امروز این ارزیابی انجام نشده تا بیش از این برای این پروژه هزینه نشده و دچار فرسایش نشود؟

این تصمیم گیری در سال های گذشته اجرا شده و اتفاقاً یکی از مواردی که مطرح کرده ایم همین است که با توجه به آلاینده بودن صنایع پتروشیمی و نیاز به اخذ مجوز از سازمان محیط زیست نباید کار احداث آغاز می شد اما با توجه به بعضی مصلحت اندیشی ها و موضوع اهمیت توسعه در مناطق محروم و نیاز شهرستان خمین به فعال شدن صنعت در این منطقه احداث این شرکت طی سال های قبل در دستور کار قرار گرفت.

توصیه شما برای بهبود شرایط صنایع استان و برون رفت از شرایط فعلی چیست؟

صنایع استان برای خروج از شرایط رکود فعلی و مسائل دیگر ازجمله نقدینگی و بدهی باید زمینه ای برای جذب بازار خارجی فراهم کنند چراکه بازار داخلی جوابگوی آنان نیست. جذب بازارهای جدید برای ارائه محصولات و ارتقای کیفیت و تنوع تولیدات، هم در جذب سرمایه گذار و هم در افزایش مشتریان داخلی و خارجی تأثیر زیادی دارد اما متأسفانه بسیاری از صنایع استان اطلاعی از بازارهای خارجی و کشورهای هدف محصول تولیدی خود ندارند. البته تحقق این مسئله درگرو انجام یک برنامه ریزی مدون و آینده نگرانه است که متأسفانه تا به امروز درزمینهٔ تولید و صنعت در استان وجود نداشته و همین عدم آینده نگری و برنامه ریزی بخش عمده ای از مسائل فعلی صنایع استان را رقم زده است.

گفتگو: ثمین مامقانی نژاد

منبع: خبرگزاری مهر

به "صنایع چاره ای جز جذب بازارخارجی ندارند، جای خالی آینده نگری درصنعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع چاره ای جز جذب بازارخارجی ندارند، جای خالی آینده نگری درصنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید