عملیات مالچ پاشی با مجوز محیط زیست است، مالچ مورد استفاده موجب گیاه سوزی نمی گردد

به گزارش وبلاگ گفتگو، معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت:قانون به من می گوید باید محیط زیست اجازه شروع کار را بدهد لذا اگر عملیات مالچ پاشی در بیت کوصر انجام شد به این دلیل است که محیط زیست مجوز آن را صادر نموده است.

عملیات مالچ پاشی با مجوز محیط زیست است، مالچ مورد استفاده موجب گیاه سوزی نمی گردد

به گزارش گروه دیگر رسانه های وبلاگ گفتگو، تجهیز کارگاه های مالچ پاشی نفتی توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان به منظور مالچ پاشی در منطقه بیت کوصر دشت آزادگان، در واپسین روز های مانده به سال گذشته با اعتراض شدید فعالان محیط زیست روبرو شد.

به گفته فعلان محیط زیست منطقه بیت کوصر زیستگاه منحصر به فرد زیستگاه گونه های ارزشمند و کمیابی جون هوبره و آهوی شنی ایرانی با پوشش گیاهی غنی است که نه ماسه های روان دارد و نه کانون ریزگرد است که احتیاجی به مالچ پاشی داشته باشد، اما با وجود اعتراض ها و پیگیری های متعدد محیط بان ها و فعالان محیط زیست خوزستان در مخالفت با اجرای طرح مالچ پاشی منطقه بیت کوصر عملیات مالچ پاشی در نیمه اسفندماه سال گذشته آغاز شد

مسؤولان منابع طبیعی، اما می گویند: مالچ پاشی وظیفه ای است که به عهده ما گذاشته شده و حتی در صورت اعتراض فعالان محیط زیست، باید تعهدات خود را عملی کنیم.

برای آنالیز این موضوع به سراغ فرهاد سرداری مدیر کل دفتر امور بیابان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور رفتیم تا این موضوع را به صورت دقیق موشکافی کنیم در ادامه این مصاحبه را می خوانید.

* با وجود اعتراض فعالان محیط زیست، جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد، اما سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور عملیات مالچ پاشی را انجام می دهد چرا؟

سازمان جنگل ها یک دستگاه اجرایی است که قوانین و دستور العمل هایی را برای آن ارسال می نمایندکه سازمان باید بر اساس آن قوانین فعالیت کند.

در بند ه تبصره بودجه سال های 96، 97، و 98 سازمان جنگل ها را موظف نموده بود که مالچ نفتی را برای مقابله با طوفان های ماسه و گردوغبار عملیاتی کند و در این زمینه حجم کاری را برای ما معین نموده اند.

با توجه به حساسیت های موجود و اینکه سازمان جنگل ها دستگاه تخصصی برای بحث مالچ پاشی است، در سال 85 آنالیز شد که آیا مالچ ضرر دارد یا خیر؟ به همین دلیل از پژوهشکده وزارت نفت درخواست کردیم که مالچ پاشی چند دهه قبل را در مقایسه با استاندارد های جهانی آنالیز و حدود مجازی که در جهان برای استفاده از هر ماده ای وجود دارد را معین کند و به ما اعلام کند که مالچ پاشی مجاز است انجام گردد یا خیر؟

در این پژوهش معین شد مواد مالچ نفتی برای منابع خاک، پوشش گیاهی، انسان و حیوان و حتی کسانی که مستقیماً در معرض اثرات مالچ قرار بگیرند مسئله ای از نظر استاندارد هایی که باید رعایت گردد ندارند و این یک پایه تحقیقی شد که آن را انجام دادیم.

* فعلان محیط زیست معتقد هستند بسیاری از مناطق که درآن ها عملیات مالچ پاشی انجام می گردد مناطق حفاظت شده و از پوشش گیاهی غنی برخوردار هستند و مناطقی که احتیاج به تثبیت ماسه های روان است با پوشش گیاهی می توان به نتایج بهتر و سریعتر دست پیدا کرد؟

سه چهار سال گذشته که بار دیگر عملیات مالچ پاشی آغاز شد فعالان محیط زیست نیز مدعی شدند عملیات مالچ پاشی در مناطق حفاظت شده در حال انجام است به همین دلیل بار دیگر یک طرح مطالعاتی انجام شد که بر اساس 24 شاخص معین شده در این مطالعه معین شد چه جا هایی باید عملیات مالچ پاشی انجام گردد و نمی توان از پوشش گیاهی استفاده کرد.

* دلیل اینکه نمی توان از پوشش گیاهی استفاده کرد چیست؟

جایی که تحرک ماسه زیاد باشد اگر بخواهیم گیاهی بکاریم بادبردگی، تحرک و جابه جایی ماسه وخاک از اطراف گیاه برداشته می گردد و گیاه نمی تواند مستقر گردد.

طبق مطالعات اخیر 13 میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی در کل کشور شناسایی شده است که ما پروژه های مختلفی از قبیل بادشکن زنده، بادشکن مرده، نهال کاری، بذرکاری، و... برای تثبیت خاک، شن و بیابان زدایی انجام دادیم، و مناطقی که نمی توان پروژه های نهال کاری انجام داد باید در این مناطق مالچ پاشی کرد.

* از 13 میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی چه میزان احتیاج به مالچ پاشی دارند؟

طبق نقشه هایی که از مناطق به دست آوردیم حدود 67 هزار هکتار در کل کشور کانون فرسایش خاک داریم که احتیاج به عملیات مالچ پاشی دارند.

* برگردیم به پاسخ قبلی شما، گفته بودید بر اساس 24 شاخص معین شده در مطالعاتی که انجام دادید معین شد که نمی توانید در بعضی مناطق از پوشش گیاهی بهره ببرید، ممکن است بعضی مناطق هدف عملیات مالچ پاشی پوشش گیاهی خوبی نداشته باشند، اما زیستگاه جانوران زیادی باشند و نباید مالچ پاشی گردد، نظر شما چیست؟

نقشه های مناطقی که باید مالچ پاشی گردد در اختیار محیط زیست نیز نهاده شد و از آن ها خواستیم نقشه ها را آنالیز نمایند تا مناطق تحت حفاظت آن ها مالچ پاشی نگردد، این 67 هزار هکتار نتیجه مناطقی شد که با مجوز محیط زیست باید مالچ پاشی گردد با این حال دوستانی مدعی می شوند مالچ در مناطق حفاظت شده که آهو زندگی می نماید صورت گرفته است این در حالی است که در زمان پاشش مالچ هیچ حیوانی نزدیک دستگاه مالچ نمی گردد

فیلمی ساختند که در آن نشان می دهد گونه غزال در منطقه بر اثر مالچ پاشی از بین رفته است، اما تا کنون به صورت مستند این موضوع را برای ما ثابت نکردند.

از طرفی از آنجایی که مالچ در حوضچه هایی تخلیه می گردد و سپس از آنجا حمل و پاشیده می گردد ما این ذخیره گاه را ایمن می کنیم تا آتش سوزی رخ ندهد از طرفی پرنده هایی که به صورت مهاجر از منطقه ای می گذرند روی این حوضچه ها توری گذاشته می گردد تا داخل حوضچه نیفتند و شیرجه نزنند.

* گفته می گردد هزینه هایی که صرف عملیات مالچ پاشی می گردد چندین برابر استفاده از پوشش گیاهی در منطقه است؟ نظرشما چیست؟

هیچ عملیاتی به اندازه مالچ برای ما دردسرساز نشده است در دو سال گذسته حواله به من میدادند از پالایشگاه مالچ می گرفتم، اما پول حمل، پاشش، نهال کاری همراه مالچ و.. را به ما نمی دهند و ما مجبورم از اعتباراتی که باید در بخش های دیگه استفاده گردد برداشت کنیم که این کار اغلب برنامه ریزی ما را به هم ریخته است.

* نظر شما درخصوص اعتراضات فعالان محیط زیست در رابطه با مالچ پاشی منطقه بیت کوصر چیست؟

سرداری: پس از اعتراض فعالان محیط زیست به همراه مسؤولان محیط زیست خوزستان از منطقه بیت کوصر بازدید کردم این منطقه عاری از پوشش گیاهی است و هر محدوده اکوتون (مرز بین پوشش گیاهی و غیر گیاهی) ممکن دو کیلومتر یا بیشتر باشد و یکی از معینات این منطفه نداشتن پوشش گیاهی پایا است.

اگر عملیات مالچ پاشی انجام نگردد کمیسیون کشاورزی مجلس به ما تذکر می دهد که چرا عملیات مالچ پاشی رو آغاز نمی کنید؟ پاسخ می دهم: قانون به من می گوید باید محیط زیست اجازه آغاز کار را بدهد لذا اگر عملیات مالچ پاشی در بیت کوصر انجام شد به این دلیل است که محیط زیست مجوز آن را صادر نموده است.

در خوزستان سال اولی نیست که عملیات مالچ پاشی انجام می گردد سال های زیادی است که مناطق مختلف عملیات مالچ پاشی انجام می گردد، عکس های ماهواره ای هم نشان می دهد که منطقه بیت کوصر چطور بوده و چطور شده است، در جایی که مالچ پاشی کردیم یک بوته گیاهی وجود نداشت یا چند درصد بود، اما اکنون تراکمی از گیاهان وجود دارد، در کل کشور جایی که مالچ پاشی کردیم سبز شد و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با تمام وجود آثار مثبت عملیات مالچ پاشی را لمس کردم.

سازمان جنگ ها در سال 84 با وجود اینکه حساسیت های زیادی در مورد مالچ پاشی نبود، اما پژوهش مربوط به این قضیه را با موسسه پژوهش های وزارت نفت انجام داد این نشان دهنده این است که مانیز حاضر نیستیم خاک از بین برود.

* فعالان محیط زیست معتقد هستند با عملیات مالچ پاشی پس از سه سال و با پوشش گیاهی بعد از یکسال خاک تثبیت می گردد در این خصوص شرح می دهید؟

پوشش گیاهی بعد ازسه سال به رشد می رسد که در این شرایط خاک زیر ریشه اش را خالی نمی نماید و گیاه دفن می گردد و سبب کاهش محسوس فرسایش بادی می گردد.

اما مالچ 8 تا 10 سال هم می ماند چرا که سازمان جنگل ها به دستگاه ها می گوید ماده ای به ما بدهید که کارایی آن سه سال باشد که ظرف این سه سال که گیاه استقرار پیدا می نماید بتواند محیط را تثبیت کند چرا که همراه با مالچ گیاه رشد می نماید و سبب تقویت پوشش گیاهی هم می گردد.

روی گیاهی که مالچ پاشیده می گردد خیلی ها می گویند گیاه سوزی می گردد در صورتی که مالچ سبب گیاه سوزی نمی گردد و رشد گیاه بیشتر می گردد و مثل کود عمل می نماید، ماده باید طوری باشد که سبب گیاه سوزی نگردد.

* گفته می گردد سازمان جنگل ها برای کاهش اعتراضات فعالان محیط زیست مدعی استفاده از مالچ بیولوژیک است در حالی که موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور، اذعان دارد که استفاده از مالچ بیولوژیک را ما باید تایید کنیم که تایید نکردیم؟

اصلاً مجوز استفاده از مالچ بیولوژیک در سازمان جنگل ها پیگیری نمی گردد بلکه توسط سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می گردد که برای اینکه مالچ اثرگذاری داشته باشد دستور العملی دارد، علاوه بر آن کارگروهی توسط محیط زیست مالچ را آنالیز می نماید ضمن اینکه بیش از 70 نوع مالچ معرفی شدند که اغلب تست شد از طرفی به لحاظ مالی هیچ مالچی رد نشده بلکه به لحاظ عملکردی رد شده است که اگر سه سال ماندگاری نداشته باشه رد می گردد.

* مالچ پاشی سبب افزایش دمای زمین و تیرگی خاک می گردد؟

مالچ در سال اول سبب تیرگی خاک می گردد، اما بعد از رشد پوشش گیاهی تغییر می نماید نمونه این موضوع در استان ایلام است که منطقه ماسه ای بود، اما پس از گذشت یکسال از مالچ پاشی و صدرصد پوشش گیاهی منطقه تیرگی آن از بین می رود.

برای جلوگیری از گرمایش زمین موثرترین کار ترسیب کربن است که ترسیب کربن را گیاه انجام می دهد، گرمایش وقتی اتفاق می افتد بحث تغییر اقلیم اتفاق می فتد برای کاهش گرمایش و تاثیر گاز های گلخانه ای بهترین کار پوشش گیاهی است، ممکن در بازه زمانی یکسال مالچ سبب بالا رفتن حرارت زمین در آن محدوده گردد، اما زمانی که پوشش گیاهی و ترسیب کرین در یک بالانس و در یک بازده زمانی ده ساله در نظر بگیریم سبب مثبت شدن و کاهس اثر گاز های گلخانه ای می گردد.

* مالچ سبب از بین رفتن میکروریزها و مازوت به شدت خطرناکی است؟ نظر شما چیست؟

بحث به شدت خطرناک در مورد مالچ باید یک پشتوانه تحقیقاتی پشت سر آن باشد که مثلاً پژوهشکده ای پس از تحقیق این بحث را مطرح کند، از طرفی نمی توان گفت، چون نفت خطرناک است پس مالچ هم خطرناک است، پایه اصلی مالچی که مجلس به ما تحویل داده و وزارت نفت را نیز مکلف نموده وکیوم باتوم است که 11 درصد آن را به ما می دهد و مابقی را به راه سازی، آسفالت مدارس و شهرداری ها می دهد دقیقاً جایی که انسان زندگی می نماید.

چرا پایه مالچ در بیابانی که هیچ فون وفلوری تنوع بیولوژبکی منطقه -گیاه و جانور نیست این قدر حساسیت به وجود می آورد، اما این ماده در آسفالت خیابان ها، مدارس و شهرداری ها استفاده می گردد، اما کسی اعتراض نمی نماید.

اگر جایی که مالچ پاشی می گردد، فون و فلوررا آن برداشت و اندازه گیری کنیم با جایی که چند سال گذشته مالچ پاشی شده و فون و فلور آن را نیز برداشت و اندازه گیری نمایند مقایسه کنیم مطمئناً صد ها برابر فون وفلور به ویژه فلور افزایش پیدا نموده است، جایی که داریم مالچ پاشی می کنیم ماسه بادی است و هیچ فون و فلوری ندارد

* سازمان جنگ ها از نتایچ پژوهش مالچ ماشی استفاده نمی نماید؟

بنده داوری این موضوع را به مسؤول بخش بیابان موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور آقای امیر حسین لقمان می سپارم، ایشان در توصیه ها و پیشنهادات تحقیقات خود گفت: در کاشان به صورت نواری از مالچ بهره ببرید در صورتی که در تحقیقاتی که در مورد 67 هزار هکتاری انجام دادیم منطقه ای که آقای لقمان برای مالچ معین کرد جزو آن مناطق نبود.

* مالچ به رطوبتی که قبل از پاشش در شن زار وجود دارد اجازه تبخیر نمی دهد؟

در این خصوص باید ببینیم برآیند کار چیست؟ برآیند این است که باید ببینبم جایی که مالچ پاشی می گردد پوششی وجود دارد یا خیر؟ مناطقی که هیچ پوشش و فون و فلوری وجود ندارد بعد از مالچ پاشی نشان می دهم که مقدار گیاه منطقه چقدر شده است.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عملیات مالچ پاشی با مجوز محیط زیست است، مالچ مورد استفاده موجب گیاه سوزی نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات مالچ پاشی با مجوز محیط زیست است، مالچ مورد استفاده موجب گیاه سوزی نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید