میرابیان: سهم خواهی کردها در کابینه جدید، نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

به گزارش وبلاگ گفتگو، یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: کرد ها و اهل تسنن تاکید و پافشاری بر انتخاب وزرا از گروه ها و احزاب خودشان دارند و همین فرایند با این رویکرد،دست الکاظمی برای تشکیل کابینه بسته خواهد ماند.

میرابیان: سهم خواهی کردها در کابینه جدید، نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است

رضا میرابیان کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی وبلاگ گفتگو در خصوص احتمالی ناکامی الکاظمی در تشکیل کابینه در عراق گفت: در فرایند تشکیل کابینه و انتخاب وزرا در عراق گروه ها و احزاب شیعه دست نخست وزیر را برای انتخاب باز گذاشته اند به شرط آنکه این انتخاب از میان افراد شایسته صورت بگیرد حتی اگر از حزب و گروه آن ها نباشد.

وی ادامه داد: اما متاسفانه کرد ها و اهل تسنن تاکید و پافشاری بر انتخاب وزرا از گروه ها و احزاب خودشان دارند و همین فرایند را در برخورد با سایر نخست وزیران پیشنهادی از جمله علاوی و الزرفی نیز داشتند، لذا اگر اهل سنت و کرد ها بخواهند با همین رویکرد پافشاری در انتخاب وزرا داشته باشند دست الکاظمی برای تشکیل کابینه بسته خواهد ماند.

میرابیان ادامه داد: متاسفانه بحث سهم خواهی احزاب برای اینکه وزرا از حزب آن ها باشد کار تشکیل کابینه در عراق را از ابتدا با مشکل روبرو کرده بود و اساسا این سنت غلط رهاورد آمریکایی ها در زمان اشغال عراق بود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: در تمام دنیا هر حزب و گروهی که اکثریت جامعه را به خود اختصاص داده باشد طبیعتا در آن جامعه حاکم خواهد بود، اما در عراق این طور نیست.

وی افزود: در عراق تمام احزاب و گروه های سیاسی ولو اینکه در اقلیت باشند می خواهند در حاکمیت مشارکت داشته باشند، اما در عین حال هم می خواهند درون حاکمیت اپوزسیون یا همان مخالف نیز باشند.

میرابیان شرح داد: در شرایط فعلی عراق خود شیعیان به تنهایی و از لحاظ قانونی به دلیل آنکه تعداد اعضای آن ها در مجلس به حد نصاب قانونی رسیده است می توانند کابینه تشکیل دهند، اما چون سنت غلط حضور سایر احزاب اقلیت برای تشکیل کابینه توسط آمریکایی ها پایه گذاری شده است این اتفاق عملیاتی نمی شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در انتها با بیان اینکه علت ناکامی نخست وزیران در عراق و تشکیل کابینه در حقیقت دمکراسی توافقی است که تن به اکثریت نمی دهد گفت: اما تمام این فرایند برای این که گفته شود الکاظمی از نخست وزیری عراق انصراف خواهد داد قضاوت زود هنگامی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "میرابیان: سهم خواهی کردها در کابینه جدید، نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرابیان: سهم خواهی کردها در کابینه جدید، نخست وزیر عراق را تحت فشار قرار داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید