نانوپوشش ضدخوردگی حاوی عصاره ریحان برای محافظت از سطح فراوری شد

به گزارش وبلاگ گفتگو، نانو پوششی حاوی عصاره ریحان با همت گروهی از محققان دانشگاه تربیت مدرس و با همکاری مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش فراوری شد.

نانوپوشش ضدخوردگی حاوی عصاره ریحان برای محافظت از سطح فراوری شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ گفتگو، محافظت از سازه های فلزی در برابر خوردگی به خصوص سازه های در تماس با آب، از اهمیت بالایی برخوردار است. پوشش های آلی یکی از رایج ترین روش های حفاظت از این سازه ها می باشند. مکانیسم اثر این نوع پوشش ها جلوگیری از نفوذ آب، اکسیژن و یون های خورنده به داخل سازه و ایجاد واکنش با آن است. از جمله مسائل پوشش های محافظ، تحلیل این پوشش ها و کاهش قدرت سد کنندگی آن ها است. این موضوع مورد توجه محققان دانشگاه تربیت مدرس قرار گرفته و با همکاری این محققان با مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش، راهکاری جهت برطرف این مشکل ارائه شده است.

به گفته مزدک ایزدی، دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس، قدرت سد کنندگی این پوشش ها به مرور زمان تحلیل می رود و برای افزایش عمر و خواص حفاظتی پوشش های آلی، راهکاری دوستدار محیط زیست با یاری عصاره گیاه ریحان ارائه شده است. در این طرح با استفاده از عصاره ریحان، به عنوان یک بازدارنده طبیعی خوردگی در پوشش های آلی استفاده شده است.

به گفته این محقق، ساختار پوشش سنتز شده به این صورت است که نانو لوله هایی از جنس خاک رس که حاوی عصاره گیاه ریحان هستند، در ساختار این پوشش پراکنده شده است. چنانچه نفوذ الکترولیت در پوشش اتفاق بیفتد، عصاره موجود در نانو لوله ها آزاد شده و فصل مشترک فلز - پوشش که در معرض خوردگی قرار گرفته است را در برابر خوردگی محافظت می نماید.

جهت آنالیز دقیق تر نانو ساختار سنتز شده و بارگذاری موفقیت آمیز بازدارنده مورد استفاده، آزمون های مشخصه یابی شامل آزمون پراش پرتو ایکس و آزمون های میکروسکوپی، و هم چنین به منظور آنالیز کارایی پوشش مورد استفاده، از آزمون ها سنجش خواص از قبیل طیف نگاری امپدانس الکتروشیمیایی استفاده شده است. نتایج به دست آمده از این آزمون ها نشان داده است که بهترین رفتار محافظت از خوردگی این پوشش مربوط به پوشش آلی حاوی 5/0 درصد وزنی نانو لوله های حاوی عصاره ریحان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نانوپوشش ضدخوردگی حاوی عصاره ریحان برای محافظت از سطح فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوپوشش ضدخوردگی حاوی عصاره ریحان برای محافظت از سطح فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید