نبی: درباره رای کی روش هنوز به CAS شکایت نکرده ایم؛ قرار شد با او صحبت کنم، ویلموتس بی همت و بی تعصب بود

به گزارش وبلاگ گفتگو، دبیرکل فدراسیون فوتبال اظهار داشت که در مورد شکایت کارلوس کی روش علیه فدراسیون هنوز اقدامی برای شکایت به CAS نشده و قرار است با این مربی صحبت کند.

نبی: درباره رای کی روش هنوز به CAS شکایت نکرده ایم؛ قرار شد با او صحبت کنم، ویلموتس بی همت و بی تعصب بود

به گزارش وبلاگ گفتگو، مهدی محمد نبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال که در برنامه فوتبال برتر حضور داشت درباره تصمیم برای برگزاری مسابقات لیگ با اشاره به جلسه ستاد مبارزه با کرونا و همچنین آغاز بعضی فعالیت های ورزشی در شهرهای سفید، گفت: هر لیگی وقتی آغاز می گردد، باید انتها هم داشته باشد و طبق توصیه فیفا اگر ستاد مقابله با کرونا در کشور اجازه آغاز مسابقات را صادر کند، با آغاز تمرینات، 9 هفته لیگ و یک بازی عقب افتاده را برگزار خواهیم کرد. لیگ های پایین تر هم هستند که باید سرنوشت صعود و سقوط آنها معین گردد. نظر نهایی را در این خصوص ستاد مقابله با کرونا در ورزش خواهد داد و اگر اجازه صادر گردد، هیئت رئیسه سازمان لیگ برای نحوه ادامه مسابقات تصمیم می گیرد.

وی در مورد اینکه اگر این اجازه تا تاریخ خاصی داده نگردد آیا فدراسیون بازهم منتظر خواهد بود یا لیگ را پایان یافته اعلام می نماید، تاکید نمود: قاعدتاً چند موضوع از جمله جابجایی، آغاز مجدد مسابقات، اتمام آن، آغاز فصل جدید و اتمام آن در میان است. باشگاه ها نیز در بحث بازاریابی پیش بینی هایی داشته اند و از طرفی تکلیف بازیکنان هم باید معین گردد. درباره دستورالعمل کاهش قراردادها نیز فیفا توصیه هایی داشته و فوتبال ما هم در بحث های مالی پیروز نبوده، اما بازیکنان هم حساب و کتاب هایی روی قراردادها داشته اند. هرچند فیفا تاکید نموده کاهش قراردادها باید توافق بین بازیکن و باشگاه باشد، اما در شرایط کرونایی فیفا هم حق را به باشگاه می دهد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره درخواست بعضی باشگاه ها برای ابطال لیگ و بعضی باشگاه ها برای ادامه آن، گفت: ما قوانین و آیین نامه داریم و نمی توان سلیقه ای عمل کرد و باید به قوانین احترام گذاشت. نظرات باشگاه ها نیز دیده می گردد، اما اگر اجازه ستاد مقابله با کرونا برای ادامه مسابقات باشد که مسئله ای نیست و اگر اجازه صادر نگردد، باید فکر دیگری کنیم. مشارکت در بحث ها توسط باشگاه ها نیز بسیار خوب است، اما باید به ظرفیت ها و همچنین پروتکل های بهداشتی نیز نگاه کرد. در این خصوص نیز حتی طرفداران فوتبال منتظر اعلام تصمیم نهایی هستند و خود ما هم باید تصمیمی بگیریم تا به فوتبال آسیب نرسد. باید توجه کنیم تیم ملی در مهر و آبان 4 بازی انتخابی جام جهانی دارد و مطمئناً برگزاری تمرینات و مسابقات، به سرمربی تیم ملی نیز یاری خواهد نمود.

نبی درباره مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و تصمیم نهایی AFC اعلام نمود: از قبل اعلام شده بود 15 مردادماه مسابقات ادامه پیدا خواهد نمود، اما اکنون بحث روی برگزاری متمرکز مسابقات یا موکول کردن آن به آینده است. چند روز پیش ژاپن پیشنهاد داده است که ادامه مسابقات به آبان و آذر موکول گردد و طبق آخرین اخبار دریافتی، AFC تا چند روز آینده تصمیم گیری خواهد نمود.

وی درباره بحث اساسنامه و اینکه آیا تاریخ ارسال پیش نویس به فیفا، اعضای مجمع و برگزاری مجمع معین شده یا نه، یادآور شد: طبق نقشه راهی که برای فیفا ارسال نموده ایم، نظرات اعضای مجمع و همچنین مسائلی را که فیفا تکلیف نموده بود، در اساسنامه لحاظ نموده ایم و بعضی قوانین داخلی هم باید در آن لحاظ کرد . تا انتها اردیبهشت پیش نویس برای فیفا ارسال می گردد و پس از نظر نهایی آنها در هیئت رئیسه آنالیز خواهد شد و برای اعضای مجمع ارسال می کنیم که تا زمان برگزاری مجمع اساسنامه را آنالیز نمایند. بعد از تصویب اساسنامه نیز انتخابات را خواهیم داشت.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا اساسنامه احتیاج به تصویب هیئت وزیران دولت دارد یا نه، توضیح داد: این مسئله جزو محفوظات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان است که بعداً درباره آن صحبت خواهم کرد. به هر حال قوانین داخلی باید در اساسنامه لحاظ گردد که این موضوع در راستا قانونی حرکت می نماید.

نبی درباره اینکه از داخل فدراسیون فوتبال به اعضای مجمع فشار آورده بودند تا امضاهای خود را برای اعمال بعضی تغییرات در اساسنامه پس بگیرند، گفت: دوستان لطف کردند و در بحث اساسنامه مشارکت داشتند که ما هم امانت دار نظرات شان هستیم. نظرات انفرادی برای ما تا 27 فروردین ارسال شد و بعضی نیز به صورت گروهی نامه ای ارسال کردند که این نامه 29 فروردین به دست ما رسید که احتیاجی هم به آن نبود و به نظرم این دوستان کار اضافه کردند، اما ایرادی هم ندارد.

وی در مورد اینکه مغایرت نسخه فارسی و انگلیسی اساسنامه به نوعی انتخابات دو دوره قبلی این فدراسیون را غیر قانونی نموده بود، گفت: اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجمع و در حضور نمایندگان فیفا و AFC به تصویب رسید و انتخابات نیز قانونی بود. البته در اساسنامه نیز بندی وجود دارد اگر مغایرتی بین نسخه فارسی و انگلیسی وجود داشته باشد، نسخه فارسی آن لحاظ می گردد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال با بیان اینکه باشگاه ها و فدراسیون برای عقد و اجرای قراردادها با بازیکنان و مربیان باید مشاور حقوقی داشته باشند تا دچار مشکل نشوند در مورد رای فیفا برای پرداخت پاداش سومی جام ملت ها به کی روش و اعتراض به CAS گفت: کی روش 5 دسامبر شکایتی را به فیفا ارسال کرد و 5 مارس کمیته شرایط فیفا رای را به سود او صادر کرد. 4 روز بعد فدراسیون فوتبال خواستار جزئیات رای شد که محتویات آن چند روز پیش برای ما آمده اما هنوز شکایتی به CAS نداشته ایم. برای دریافت جزئیات رای نیز باید 25 هزار فرانک پرداخت می شد که 15 هزار فرانک آن به عهده ما و 10 هزار فرانک به عهده کی روش است.

وی درباره اینکه اسلامیان چگونه عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است که با وجود اعتراض فدراسیون به این رای و در شرایطی که تیم ملی ایران در جام ملت ها سوم نشده، اما این 200 هزار دلار را حق کی روش می داند، گفت: اسلامیان آن موقع کنار تیم ملی بوده و بعد از اتمام جام جهانی برای 6 ماه زمان تا جام ملت ها با کی روش قرارداد جدیدی امضا شده و او از این قرارداد و همچنین نحوه پرداخت پاداش ها مطلع است. من هم قرارداد را دیده ام و استعلامی هم از AFC شده و برای فیفا ارسال نموده ایم، اما آنها این استعلام را لحاظ ننموده اند. برای ادامه پیگیری حقوقی و شکایت در CAS نیز هیئت رئیسه فدراسیون باید موافقت کند، اما قرار است خودم در مکالمه تلفنی با کی روش درباره این موضوع صحبت کنم تا مشکل حل گردد. جبهه بندی ها نیز درست نبود و باید این موضوع توافقی حل می شد و حالا هم اگر هیئت رئیسه موافقت کند، راستا حقوقی این شکایت را دنبال خواهیم کرد.

نبی درباره قرارداد اسکوچیچ و شایعات در مورد جدایی او گفت: قرارداد او تا انتها جام ملت های 2023 چین است که مرحله به مرحله پیش می رود و در هر مرحله بستگی به نظر کارفرما (فدراسیون فوتبال) دارد. او نیز در حال اجرا کار و ارسال گزارش به دپارتمان تیم ملی است که در این فرصت با لژیونرها ملاقات نموده و بازی ها را دیده است. اسکوچیچ سرمربی تیم ملی است و باید به هر شکلی او را یاری کنیم تا از 4 بازی پیش رو به سلامت عبور کنیم. کریم باقری و وحید هاشمیان هم به عنوان دستیاران اسکوچیچ در تیم ملی حضور دارند و دو مربی خارجی هم به کادر اضافه می شوند. در کنار آنها نیز بازیکنان هستند که جایگاهی برای خود دارند، اما تغییر سرمربی تیم ملی شایعه است.

وی درباره شکایت مارک ویلموتس و مراحل رسیدگی به این شکایت گفت: پس از شکایت او، فدراسیون وکیلی را دیده بود که تخصصش بیشتر درباره آرای دوپینگ بود که قرارداد امضا نشد و بدون پرداخت هزینه موضوع کار با او به انتها رسید. اکنون آقای لودیک با دو مشاور حقوقی داخلی و در قالب گروهی سه نفره پرونده را پیش می برند. ویلموتس ذاتاً مربی ای بود که نگاه جایزه بگیری داشت. من این حرف را قبلاً زدم و شاید این مربی ناراحت هم شده باشد. او بی همت و بی تعصب به تیم بود و ما باید کوشش کنیم و اجازه ندهیم که بابت کاری که انجام نداده پول بگیرد. این دسته مربیان برعکس کی روش بودند که نسبت به تیم ملی تعصب داشت.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در مورد اینکه لودیک همان وکیلی است که باشگاه تراکتور می گوید به عمد آنها را در پرونده استوکس که باید برنده می شدند بازنده نموده و چرا فدراسیون در یک پرونده 6 میلیون یورویی به چنین وکیلی اعتماد نموده، گفت: زمانی که این مطالب (اظهارات مالک تراکتور) مطرح شد، لودیک وکیل پرونده ویلموتس شده بود و این مسائل هم در تخصص بنده نیست و بخش حقوقی رصد می نماید و جوابگو خواهد بود.

نبی درباره درخواست میزبانی برای جام ملت های 2027 گفت: برای دوره قبلی در سال 2019 هفت کشور درخواست میزبانی داده بودند که فقط دو کشور به مرحله نهایی رسیدند و آن هم ایران و امارات بودند. ما توانستیم از تمام مراحل عبور کنیم و از نظر امکانات نیز 90 فرودگاه در سراسر کشور داریم که 19 فرودگاه بین المللی هستند و قبلاً هم از نظر زیرساخت ها رشد نموده ایم و اگر در این زمینه همکاری وجود داشته باشد، می توانیم میزبانی بگیریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نبی: درباره رای کی روش هنوز به CAS شکایت نکرده ایم؛ قرار شد با او صحبت کنم، ویلموتس بی همت و بی تعصب بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبی: درباره رای کی روش هنوز به CAS شکایت نکرده ایم؛ قرار شد با او صحبت کنم، ویلموتس بی همت و بی تعصب بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید