وزرات خارجه افغانستان: موانع صلح برداشته شده است، زندانیان طالبان آزاد می شوند

به گزارش وبلاگ گفتگو، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان گفت که دولت موانع سد راه فرایند صلح را برداشته است و زندانیان طالبان نیز تا هفته آینده شروع خواهند شد.

وزرات خارجه افغانستان: موانع صلح برداشته شده است، زندانیان طالبان آزاد می شوند

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ گفتگو، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان اظهارداشت که موانع سد راه مذاکرات بین الافغانی برداشته شده است و بیش از هر زمان دیگری فرصت برای صلح فراهم شده است.

وی اضافه نمود که دولت افغانستان متعهد است و تمام اقدامات منجر به صلح را انجام داده است. به زودی مذاکرات بین الافغانی شروع خواهد شد.

مذاکرات بین الافغانی قرار بود که 10 مارس امسال میلادی شروع گردد اما به دلیل عدم آزادی 400 زندانی جنجالی طالبان به تاخیر افتاد.

بر اساس توافقنامه قطربین آمریکا و طالبان، برای شروع مذاکرات بین الافغانی باید دولت افغانستان 5 هزار زندانی و طالبان نیز یک هزار نیروی دولتی را آزاد نمایند.

حنیف اتمر در کنفرانس ویدئویی با انستیتو صلح آمریکا گفته که زندانیان جنجالی طالبان تا هفته آینده آزاد خواهند شد و مجموع زندانیان آزاد شده این گروه به 5600 نفر خواهد رسید.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه افغانستان نیز روز گذشته اطلاع داد که مذاکرات بین الافغانی هفته آینده شروع خواهد شد.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان همچنین از طالبان خواست تا به تعهدات خودشان متعهد باشند و زندانیان آزاد شده به میدانهای جنگ بازنگردند و جنگجویان خارجی نیز باید افغانستان را ترک نمایند.

وی اظهارداشت که به آمدن صلح در افغانستان خوشبین است زیرا طرفها و کشورهای منطقه درک نموده اند که صلح به نفع همه است.

حنیف اتمر درباره نظام آینده افغانستان نیز گفت که نوع نظام آینده باید توسط مردم انتخاب گردد و طالبان نیز باید به آرای مردم احترام بگذارد.

بعضی منابع می گویند که طالبان اعتقادی به نظام جمهوری کنونی در افغانستان ندارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "وزرات خارجه افغانستان: موانع صلح برداشته شده است، زندانیان طالبان آزاد می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزرات خارجه افغانستان: موانع صلح برداشته شده است، زندانیان طالبان آزاد می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید