شرایط گردشگری در لرستان بعد از سیل و کرونا

به گزارش وبلاگ گفتگو، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، شرایط گردشگری در لرستان بعد از سیل و کرونا بررسی شد.

شرایط گردشگری در لرستان بعد از سیل و کرونا

قضیه چیست؟

اقدامات دولت در سالهای اخیر برای معرفی ظرفیت های گردشگری این استان موجب شد تا هر ساله بر آمار مسافران و گردشگران این استان اضافه شود اما، متاسفانه در طی 2 سال گذشته با پشت سرگذاشتن سیل فرودین ماه 98 و پدیدارشدن ویروس نوظهور کرونا در روزهای پایانی سال 98 تا به امروز، صنعت گردشگری دچار دستخوش این 2 بحران بزرگ شده و خسارات فراوانی را متحمل شده است.

وقوع سیل در فروردین سال گذشته و شیوع بیماری کرونا در اواخر سال 98 و ادامه آن در ایام نوروز سال جدید، خسارت زیادی در زمینه گردشگری به استان وارد کرد به طوریکه از ابتدای سال 98 تا به امروز، بیش از یکهزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، آثار تاریخی و تأسیسات گردشگری خسارت وارد شد که از این میزان، حدود 570 میلیارد ریال آثار تاریخی دچار آسیب شدند.

براساس آمار ارائه شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سال گذشته با وجود وقوع سیل و شیوع کرونا، 970 هزار نفر گردشگر به لرستان سفر کردند که از این تعداد 115 هزار نفر شب را در استان ماندند، این در حالی است که در سال 97، در ایام نوروز بیش از سه میلیون نفر از گردشگر وارد استان شدند و 500 هزار نفر، حداقل یک شب در هتل و مهمان پذیرهای بخش خصوصی اقامت داشتند.

این در حالی است که صنعت نوپای گردشگری لرستان که پس از سال ها تلاش و برنامه ریزی به همت مردم و مسئولان نفس های تازه ای گرفته بود، متاسفانه اکنون با تجربه تلخ سیلاب و کرونا خسارات زیادی را متحمل شد.

بیشتر بخوانیدمهمترین جاذبه های گردشگری استان لرستان

صنعت گردشگری و هتلداری لرستان در آستانه ورشکستگی

رئیس جامعه هتلداران لرستان پیرامون شرایط گردشگری در لرستان بعد از سیل و کرونا گفت: کرونا و سیل صنعت گردشگری این استان را از بین بردند و اگر فعالین این صنعت در استان حمایت نشوند، ممکن است بخش گردشگری دچار خسارت جبران ناپذیری شود.

علی اکبر فکوری افزود: دولت قول هایی برای حمایت از واحدهای گردشگری داد اما، میزان خسارت وارده بسیار بیشتر از تصور است لذا دولت توجه ویژه ای به این بخش در لرستان باید داشته باشد.

وی با بیان اینکه اکنون همه فعالین بخش گردشگری استان به صورت نیمه تعطیل در حال فعالیت هستند، گفت: با وجود اینکه هتلهای استان های اطراف آغاز به فعالیت کرده اند اما، هنور هتل های لرستان اجازه بازگشایی ندارند.

وی ادامه داد: در بهترین حالت هتل های این استان بین30 تا 35 درصد ظرفیت پر می شوند و اگر همین شرایط پیش رود، هتل داری در لرستان ورشکسته می شود.

خسارت 6 میلیارد تومانی تالارهای خرم آباد از کرونا

رئیس اتحادیه تالارداران، رستوران داران و اغذیه فروشان شهرستان خرم آباد نیز با بیان اینکه تالارهای این شهرستان در ایام کرونا حدود 6 میلیارد تومان خسارت دیده اند گفت: حدود 20 تالار پذیرایی در خرم آباد فعالیت دارندکه از هفته اول اسفند به دلیل شیوع ویروس کرونا این تالارها بسته شده و تا به امروز بازگشایی نشده اند.

ایمان میردریکوند افزود: این تالارها میانگین 40 نیرو دارند که متاسفانه برخی تعدیل نیرو داشته و منجر به بیکاری شده و در سامانه کارا هنوز برای کسی از تالارداران تسهیلاتی پرداخت نشده است.

میردریکوند در خصوص ضرر تالارهای خرم آباد گفت: باتوجه به دورریز مواد غذایی، عودت بیعانه و سایر هزینه ها، هر تالار به طور میانگین بین 200 تا 300 میلیون تومان خسارت دیده و باید این را هم درنظر بگیریم که طی این مدت مناسبت های زیادی از دست رفته و هیچ گونه مراسمی نیز برگزار نشده است.

رئیس اتحادیه تالارداران، رستوران داران و اغذیه فروشان خرم آباد با اشاره به دستور رئیس جمهور برای فعالیت تالارها در مناطق کم خطر با 50 درصد ظرفیت، شرح داد: این موضوع شامل حال لرستان نمی شود، چون در بحث شیوع کرونا شرایط استان ما همچنان هشداری است.

وی با بیان اینکه امیدواریم در اوایل تیر ماه شرایط استان در بحث کرونا رو به بهبودی باشد و تالارها بازگشایی شوند، افزود: روزانه زوج های جوان برای برگزاری مراسم به ما مراجعه می کنند و امیدواریم در چند روز آینده با اعلام ستاد استانی تالارها نیز بازگشایی شود.

سرمایه گذاران گردشگری لرستان متحمل خسارت سنگین شدند

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در روزهای ابتدایی بیماری کرونا با توجه به قرار داشتن در آستانه تعطیلات نوروزی سرمایه گذاران گردشگری استان با تعطیلی هتل ها و تاسیسات گردشگری متحمل خسارات سنگینی شدند.

اسکندر فلاحوند بیان کرد: این سرمایه گذاران با توجه به اینکه برای آمادگی در تعطیلات نوروزی کارکنان بیشتری را بکارگیری کرده بودند و امکاناتی برای این ایام فراهم کرده بودند با تعطیلات ایام رویایی با کرونا به ناچار با مشکلاتی روبرو شدند.

وی با بیان اینکه قطار گردشگری لرستان نیز در کنار دیگر مراکز و تاسیسات گردشگری به دلیل انجام چارتر گردشگران از قبل متحمل خسارت شد، ادامه داد: اکنون براساس ستاد استانی مقابله با کرونا فعالیت این تاسیسات با رعایت پروتکل های بهداشتی از سرگیری شده است.

خسارت 77 میلیارد تومانی کرونا به گردشگری لرستان

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تاسیسات و جاذبه های گردشگری، 77 میلیارد و 451 میلیون تومان به حوزه گردشگری استان خسارت وارد کرد.

فلاحوندبیان کرد: شیوع بیماری کرونا حوزه گردشگری استان را دچار خسارت کرده و بسیاری از تاسیسات، مراکز اقامتی و دفاتر گردشگری استان در حال رکود هستند.

وی گفت: با تعطیلی مراکز و تاسیسات گردشگری استان به دلیل گسترش انتشار ویروس کرونا دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری 15 میلیارد و 500 میلیون تومان متضرر شدند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: اکنون 102 هتل و مرکز اقامتی و بوم گردی با ظرفیت یک هزار و 850 تخت خواب در این استان فعال است.

فلاحوند ادامه داد: همچنین 58 مجتمع بین راهی و سفره خانه سنتی با ظرفیت 36 اتاق و 147 تخت و 6 مرکز بومگردی با ظرفیت 42 اتاق و 307 کفخواب در استان فعالیت می کنند.

آغاز فعالیت تاسیسات و تورهای گردشگری لرستان با رعایت پروتکل های بهداشتی

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان همچنین گفت: تورهای گردشگری استان بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی فعال شده اند.

فلاحوند گفت: بر اساس ابلاغ وزارت میراث فرهنگی تمام تاسیسات و دفاتر گردشگری با رعایت دستورالعملهای بهداشتی مجاز به فعالیت هستند و هیچگونه ممنوعیت در این خصوص اعلام نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص استان رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی در تورها و تاسیسات گردشگری ضروری است و ستاد استانی مقابله با کرونا در خصوص فعالیت تورها و تاسیسات گردشگری استان مصوبه ای در خصوص منع فعالیت صادر نکرد.

وی بیان کرد: همچنین، با توجه به خسارت های سنگین وارده بر گردشگری لرستان براساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا تمام هتل ها و مراکز اقامتی، تاسیسات گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز به فعالیت هستند.

منبع: همگردی

به "شرایط گردشگری در لرستان بعد از سیل و کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط گردشگری در لرستان بعد از سیل و کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید