کتاب هایی نفیس و کمیاب با مشارکت مردمی به مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه شد

به گزارش وبلاگ گفتگو، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرناز محمدی، معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در شرح این خبر گفت: گروه مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همراهی و مشارکت مردمی، پیروز به افزودن 9 عنوان کتاب کمیاب و نادر چاپی به مجموعه منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان میراث ماندگار ایرانیان شد.

کتاب هایی نفیس و کمیاب با مشارکت مردمی به مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه شد

وی ادامه داد: کتاب های چاپ سنگی با عنوان کلیات سعدی، تذکره المتقین، دیباچه کتاب شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، انقلاب طوس و سرگذشت پیر کنت دو مونت کریستو با ترجمه خلیل نژاد به ترتیب متعلق به سال های 1272، 1290 ، 1295، 1296 و 1322 به همراه 2 جلد نشریه سنگی حبل المتین و صور اسرافیل از مجموعه اهدایی مینا ملاجان و عابدی، برای نگهداری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است.

محمدی بیان کرد: همچنین از مجموعه اهدایی زنده یاد احمد ایوبی، سه کتاب نفیس چاپ سربی با عنوان قطعات منتخبه و کرائم اخلاق و شعائر دینی متعلق به سال های 1312، 1320 و 1324 فراهم آوری شده است.

معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه نمود: یک جلد کتاب چاپی کمیاب و نادر دیگر با عنوان FLIGHTS OVER ANCIENT CITIES OF IRAN دریافت شد. این کتاب را اری ش ف ردری ش اشمیت استاد مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو براساس پژوهش های گسترده ای که از سال 1934 تا 1939 در مناطق مختلف ایران نظیر تخت جمشید انجام داد، تدوین نموده است. در این کتاب بیش از صد عکس هوایی از محوطه های باستانی ایران و چند شهر قدیمی به همراه توضیحات نگارنده آورده شده است و اشمیت پس از بازگشت این کتاب را در سال 1940 منتشر کرد.

وی گفت: اولین عکسبرداری هوایی درایران در این کتاب ثبت است که اهمیت بسیاری دارد. همچنین تعدادی از محوطه های باستانی شاخص و مهمی که در این کتاب معرفی و عکس هوایی آن ها ارائه شده است به مرور از میان رفته اند و یا به دلیل رخدادهای طبیعی و دست اندازی های انسانی تغییر شکل پیدا نموده اند و در نتیجه عکس های موجود در این کتاب، مدارک ارزشمندی در شناخت گذشته آثار باستانی به شمار می آیند.

فرناز محمدی تاکید نمود: کتاب مورد نظر از جمله کتاب های نادر از نظر تدوین به شمار می رود ضمن اینکه توضیحات صحیح و علمی اشمیت منبع خوبی برای علاقمندان به تهیه عکس های هوایی در باستان شناسی و شیوه توضیح و تفسیر آن ها است. علاوه بر عکس های باکیفیت کتاب، تعداد پنج نقشه هوایی از بعضی از استان های ایران همراه با ذکر دقیق سکنونت گاه های خرد و کلان، روستاها، بخش و شهرها، رودها، کوه ها، راه ها و غیره بر غنای مطالب آن اضافه نموده است. ترجمه فارسی این کتاب در سال 1376 توسط پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور نیز منتشر شده است.

وی در خاتمه اعلام نمود: اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از همه مردم دوستدار کتاب و کتابخوانی دعوت می نماید، کتابخانه های شخصی یا کتاب های مازاد خود را به کتابخانه ملی اهدا نمایند؛ اهدای این نسخ یاری می نماید که در کنار تکمیل مجموعه کتابخانه ملی، دسترسی جامعه علمی و کتاب دوست در داخل و خارج از کشور به منابع تسهیل و تسریع گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کتاب هایی نفیس و کمیاب با مشارکت مردمی به مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب هایی نفیس و کمیاب با مشارکت مردمی به مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید