کرونا؛ با معتادان متجاهر و زباله گردها چه کنیم؟

به گزارش وبلاگ گفتگو، گروه هایی از جامعه همچون معتادان خیابان خواب و زباله گردها در خطر ابتلاب با کرونا و انتقال آن هستند. برای اینها چه تمهیدی اندیشه شده است.

کرونا؛ با معتادان متجاهر و زباله گردها چه کنیم؟

به گزارش وبلاگ گفتگو، رئیس اداره مددکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نمی توانیم انتظار داشته باشیم که معتادان متجاهر و زباله گردها به رعایت اصول بهداشتی اهمیت بدهند، بر لزوم پیگیری جدی تر دستورالعمل های اقشار آسیب پذیر تاکید کرد.

محمدحسین جوادی،رئیس اداره مددکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش که با توجه به شیوع ویروس کووید19 و قدرت شیوع آن، وزارت بهداشت چه تکلیفی را در رابطه با بچه ها کار و زباله گرد به سازمان های ذی ربط ابلاغ کرده است؟ گفت: وزارت بهداشت مدیریت بحران اپیدمی را برعهده دارد. در این شبکه هر سازمانی مسئولیتی را برعهده دارد. از آن جهت که متولیان بچه ها نهادهای دیگری هستند، تدابیر خاص خودشان را برای این گروه ها پیش بینی کرده اند.

وی اضافه کرد: دستورالعمل هایی که سازمان بهزیستی برای مراکز سالمندان، بچه ها بدسرپرست و بی سرپرست و... غیره ابلاغ کرده، عمدتا مربوط به آموزش اصلاح سبک زندگی و قرنطینه است. این گروه ها بخشی به سازمان بهزیستی و بخشی دیگر به سازمان خدمات اجتماعی شهرداری مربوط است.

جوادی در واکنش به این پرسش که از زمانی که با شیوع کرونا روبرویم، تمام نهادها ذی ربط تحت فرماندهی وزارت بهداشت هستند. با توجه به اینکه خطر ابتلای اقشار آسیب پذیر مانند بچه ها کار و زباله گرد و معتادان متجاهر بسیار زیاد و احتمال انتشار ویروس توسط آن ها بسیار بالا است، وزارت بهداشت چه تکلیفی را برای این سازمان ها معین کرده است؟ گفت: وزارت بهداشت یک چارچوب کلی را به سازمان ها ابلاغ می کند و نمی تواند برای نگهداری بچه ها بدسرپرست دستورالعملی صادر کند.

وی اضافه کرد: دستورالعمل های آن ها با همکاری مسئولان وزارت بهداشت تهیه می شود. در واقع دستورالعمل ها توسط بدنه کارشناسی خود آن سازمان ها تهیه می شود و به تایید وزارت بهداشت می رسد. ما تنها در حوزه های بهداشتی جامعه هدف آن ها ورود می کنیم. دستورالعمل های آن که محیط را چگونه گندزدائی کنند و یا کادر چه پوششی داشته باشند بر عهده وزارت بهداشت است.

جوادی گفت: مجری آن دستورالعمل ها وزارت بهداشت نیست و باید خود آن نهادها باشند، چرا که اگر خارج از پروتکل رفتار کنند، ابتدا خودشان با بحران روبرو می شوند. اگر فرض بگیریم در مراکز نگهداری بچه ها بی سرپرست یک نفر مبتلا شود، همان برای تمام افراد آن جا مشکل ساز می شود. البته اگر فردی در این مراکز مشکوک باشند به مراکز معین ارجاع داده می شوند.

رئیس اداره مددکاری وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: به طور کلی منظورم این است که گروه های هدف رها نیستند. برای هر گروه هدف دستورالعملی وجود دارد که بهداشت آن ها رعایت شود.

  • فریاد کننده وزارت بهداشت از بی توجهی مردم؛ کرونا در گیلان صعودی است
  • نمودار سنی ابتلا به کرونا در ایران | کوچک ترین قربانی کرونا چند ساله بود؟
  • آخرین آمار رسمی کرونا در ایران | رکورد ابتلا در یک روز شکست | میزان ابتلا در 2 استان شدت گرفت

جوادی درباره شرایط زباله گردها و معتادان متجاهر گفت: این افراد را عمدتا مراکز غیردولتی پوشش می دهند. البته این موضوع نیاز به مشارکت همگانی دارد، یعنی در این رابطه ما متکی به مسئولیت پذیری مردمی هستیم. نهادهای غیردولتی هم مسئول آموزش این افراد و هم مسئول مراقبت از این افراد هستند. آگاهی های لازم به این افراد داده شده است تا مراقبت های بهداشتی داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که افرادی که به آن ها اشاره می شود، پیش از اپیدمی ویروس کرونا هم با بیماری های عدیده ای از جمله زخم های باز و بیماری های پوستی دست به گریبان بودند، آیا می توان از آنها توقع داشت؛ اصول ایمنی مانند استفاده از دستکش را رعایت کنند؟ یا این موضوع می تواند برای آن ها مهم باشد؟ اعلام نمود: بله این درست است، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که به رعایت اصول بهداشتی اهمیت بدهند.

وی اضافه کرد: باید با مدیر دفتر آسیب های بچه ها سازمان بهزیستی کشور در این حوزه گفتگویی کنیم. البته وزارت بهداشت برای همه این مسائل پیش بینی داشته است. البته خط مقدم وزارت بهداشت، امروز مراکز درمانی است، اما دیدبانی جامعه نیز جزو وظایف و مقولات مورد توجه وزارت بهداشت در این شرایط است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کرونا؛ با معتادان متجاهر و زباله گردها چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ با معتادان متجاهر و زباله گردها چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید